Téměř polovina Čechů nezná své hejtmany. Dokládá to průzkum agentury STEM/MARK. Jméno Plzeňského hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) si vybavili dokonce jen dva lidé z deseti dotázaných. V celkovém souhrnu dopadl Plzeňský kraj nejhůře. Naopak největší přehled o svém kraji měli obyvatelé Libereckého a Jihočeského kraje. Průzkum se dále zabýval i tím, co obyvatele v daném regionu nejvíce trápí. V našem kraji se nejčastěji skloňovala otázka bezpečnosti a toho, jak se daří začleňovat do společnosti ukrajinské uprchlíky.
Největší povědomí o tom, kdo stojí v čele krajského úřadu, mají obyvatelé Libereckého a Jihočeského kraje. Lidé z Plzeňského kraje naopak zcela pohořeli. Průzkum tedy ukázal, že ve třech čtvrtinách volebního období téměř polovina obyvatel krajů stále své hejtmany nezná.
„Lid si v tomto ohledu někdy pletou hejtmany s primátory či starosty. Méně známí hejtmani by se měli více zviditelnit a udělat něco, díky čemuž si je budou voliči pamatovat – pokud chtějí uspět ve volbách,“ hodnotí výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK.
Z pohledu toho, jak si vedou představitelé kraje v čele s hejtmanem, jsou nejlépe hodnoceni představitelé Jihočeského kraje. Plzeňský kraj je spíše v dolní polovině za Pardubickým krajem. Poslední příčku zaujal Karlovarský kraj.
Jedním z cílů průzkumů bylo také zjistit, co obyvatel daného regionu nejvíce trápí. Velmi často padala témata jako je dostupné bydlení, doprava nebo bezpečnost, což bylo nejvíce zmiňované právě v průzkumu mezi lidmi z Plzeňského kraje.
„Pociťované problémy či nedostatky souvisí i s velikostí místa bydliště. V menších obcích lidé častěji zmiňují nedostatečnou dostupnost dopravy či zdravotnictví. Ve větších městech je více skloňována bezpečnost, nedostupnost přírody či škol a školek. Představitelé kraje by se měli dle mínění lidí též věnovat komunikaci toho, jak se daří integrace lidí z Ukrajiny, kdy především ve větších městech a Plzeňském kraji je to zmiňováno,“ uzavírá Burianec.
Průzkumu agentury STEM/MARK , který konal on-line od 28. března do 4. dubna, se zúčastnilo kolem 1400 lidí starších 18 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.