středa 28. září 2022 Václav

Na konci sezony uvede plzeňské divadlo Neapolskou chorobu i záznam Prodané nevěsty

Na samém konci sezony, kterou tolik poznamenala pandemie, uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni hru významného českého dramatika, scenáristy a novináře Karla Steigerwalda Neapolská choroba. Prvního uvedení se diváci dočkají v pátek 25. června ve Velkém divadle, slavnostní premiéra je naplánována na 8. září 2021. S divadelní sezonou se diváci mohou rozloučit také na Nové scéně operou Carmen nebo využít závěr online cyklu První řada u Vás doma a zhlédnout záznam Prodané nevěsty.

Inscenace tragigrotesky o nemocech mocných i bezmocných vznikla pod režijním vedením herce a scenáristy Břetislava Rychlíka. Na jevišti se představí Pavel Pavlovský, Martin Stránský, Zdeněk Hruška, Jan Maléř a další. „Neapolská choroba byla napsána v roce 1984, před diváky se však dostala až o čtyři roky později, kdy byla uvedena Ivanem Rajmontem v Žižkovském divadle,“ říká mluvčí divadla Martina Drbušková.

Neapolská choroba je fikcí odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě. Děj diváky zavede do prostředí podřadné lesní kliniky, kam se přijede léčit vysoce postavený Komoří, hrdě přesvědčený, že se ve svém vysokém věku nakazil pohlavní chorobou.

Tato bolestná i nesmírně vtipná groteska byla napsána v době, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo. Do našeho repertoáru jsme ji vybrali již na jaře minulého roku, snad také ovlivněni vlastními pocity ze začínající pandemie. Přestože výchozí situace tohoto díla je jiná, tušili jsme, že může dostat nové a neočekávané konotace,“ říká dramaturg Zdeněk Janál  

Závěr sezony bude patřit také známé opeře Carmen. Na Malé scéně bude punkrockovým hitem American Idiot završen čtvrtý ročník muzikálového festivalu Na scénu! Diváci mohou také naposledy využít projekt První řada u Vás doma a podívat se v pohodlí obývacího pokoje na záznam Smetanovy Prodané nevěsty. Více informací naleznete na webových stránkách divadla.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto DJKT / Irena Štěrbová

Štítky kultura, divadlo, DJKT, opera, Neapolská choroba, Prodaná nevěsta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.