čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Pět státních památek v Plzeňském kraji otevře návštěvníkům své brány

V Plzeňském kraji se příští týden otevře pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), které mohou nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce. Plzeňský, Karlovarský a Královéhradecký kraj mohou podle rozhodnutí vlády díky nižšímu počtu koronavirových nákaz od 3. května za přísných podmínek otevřít muzea, galerie či památky. Nově vymezené okruhy po částech areálů tak v Plzeňském kraji nabídnou šumavské hrady Rabí a Velhartice, zámky Kozel a Nebílovy na Plzeňsku, volně přístupná zůstane zřícenina Přimda,

„Od úterý 4. května budou v Plzeňském kraji zpřístupněny ty památky ve správě NPÚ, které mohou návštěvníkům nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce za dodržení přísných protiepidemických opatření. Otevření bude také limitováno aktuálními týdenními počty nakažených v regionu. Proto je nutné, aby návštěvníci sledovali webové stránky objektů, kde najdou aktuální informace," upozornila mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ Markéta Slabová.

Ostatní státní památky, které nemohou otevřít interiéry nebo části pro individuální prohlídky, budou muset počkat na další rozvolnění.

Nejnavštěvovanější státní památka v kraji, zřícenina Rabí, otevře za základní vstupné 100 korun mimořádný okruh nazvaný Hradní areál. Zahrnuje velké nádvoří, malé nádvoří se studnou, nejstarší jádro hradu s výstupem na věž donjon a nižší vyhlídkové místo v novém paláci. Na hradě Velhartice zpřístupní hradní areál s volnou prohlídkou interiéru bývalého rajského paláce a věže Putna. Plné vstupné je 80 korun. Oba hrady budou otevřené denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

Při volné prohlídce zámeckého areálu v Nebílovech nedaleko Plzně si návštěvníci budou moci za základní vstupné 30 korun projít zámecké nádvoří, kapli sv. Antonína a zahrady za zadním křídlem zámku. Otevřeno bude od úterý do neděle mezi 9:45 a 17:00.

V jízdárně zámku Kozel u Plzně bude k vidění výstava Aeronautica - létající stroje Leonarda da Vinci. Stroje v životní velikosti byly sestaveny podle skic renesančního umělce a návštěvníci budou mít možnost si řadu z nich vyzkoušet a rozpohybovat. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9:00, poslední vstupenky bude možné zakoupit v 16:00. Základní vstupné je 100 korun. Informační centrum na Kozlu je nově členem Asociace turistických informačních center ČR a nabízí tak služby a propagaci přilehlé oblasti.

Na státní památky v Plzeňském kraji přišlo loni při sezoně zkrácené kvůli epidemii o 16 procent lidí méně než předloni. Kratší sezona přinesla deseti státním památkám v kraji zhruba 221 tisíc návštěvníků, o rok dříve jich bylo do konce října 264 tisíc. Hrady Rabí a Velhartice na Klatovsku i přes velký výpadek jarní návštěvnosti meziročně zvedly počet turistů. Na Rabí zamířilo loni kolem 65 500 návštěvníků, meziročně o 2570 více. Velhartice loni navštívilo přes 50 100 turistů, asi o než 3650 více než za rok 2019.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto NPÚ

Štítky ČR, kultura, vláda, koronavirus, Plzeňský, Karlovarský, muzea, galerie, památky, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.