sobota 26. září 2020 Andrea

Nejlepší graffiti umělci vyzdobí v Plzni deset objektů při street art festivalu WALLZ

Na 10 lokalitách na území celé Plzně budou pracovat čeští i zahraniční umělci při prvním ročníku street art festivalu s WALLZ, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. srpna. Na různých nevzhledných objektech vzniknou unikátní street art díla. Plzeňané budou mít možnost sledovat umělce přímo při jejich práci.

Festival organizuje DEPO2015, které se tak aktivně podílí na zvelebování a zpříjemňování veřejných lokalit dříve hlavně průmyslového města. Téma street art a graffiti aktuálně frčí nejen v Praze, ale i v dalších městech České republiky. „Jeho hranice se dávno posunuly od nelegálních graffiti, vznikajících v 90. letech, k vyčleňování legálních ploch, soutěžím, festivalům i výstavám dříve pouličních umělců v zavedených galeriích. Prvního ročníku festivalu se zúčastní jak writeři, kteří vyšli z původní graffiti scény, tak mladší autoři, kteří na tento odkaz různými způsoby navazují,“ uvedla Kristýna Jirátová, manažerka projektu a kurátorka.

„Street art festival dává možnost setkání se tváří v tvář se současným pouličním uměním, které je dostupné všem a oproti všudypřítomnému reklamnímu balastu představí kvalitní a zároveň svobodné umělecké vyjádření,“ zdůraznila Jirátová.

Tváří projektu se stal český autor Michal Škapa aka Tron, který je jedním z nejvýznamnějších autorů české graffiti scény. Patří k silné generaci „writers“ 90. let, má na svém kontě desítky výstav, stovky uměleckých projektů a je také u nás velkým průkopníkem „muralů“, což jsou obrovské street art malby. Mezi jeho nejnovější projekty patří i KOSMOS, který vznikl nedávno na pražském letišti a je jedním z největších muralů ve střední Evropě.

Na WALLZ vedle Škapy spolupracuje devět českých i zahraničních street art umělců – X-Dog, Jakub Janovský, známý brněnský umělec TIMO, plzeňští Akrobad a Obras, Ruin a Skirl – slavní tvůrci z Rakouska, úspěšný Zbiok z Polska a Daniela Herodesová z FDU ZČU. Součástí festivalu je také doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu již zmiňovaných umělců v DEPO2015, graffiti jam či dětský sprejerský workshop. Celý festival včetně doprovodného programu i vernisáže je zdarma.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto DEPO2015

Štítky DEPO2015, street art festival, mural, graffiti umělci, street art díla

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.