sobota 26. září 2020 Andrea

Chodské slavnosti se přesunují do virtuálního světa, folklor uvidí lidé z domova

Tak to tady ještě nebylo! Skutečně velmi netradiční formou se totiž uskuteční letošní Chodské slavnosti v Domažlicích. Veškerý oficiální program bude s výjimkou poutních mší virtuální. Akce tedy mohou lidé navštívit, aniž by museli odejít z domova. A jak to tedy bude vypadat?

„Kvůli nejisté epidemiologické situaci domažličtí radní už na konci května rozhodli o zrušení pódiových pořadů i stánkového prodeje v ulicích města, které každoročně do chodské metropole lákají na osmdesát tisíc návštěvníků a dělají tak ze slavností nejnavštěvovanější folklorní festival v Čechách,“ informoval mluvčí města Josef Babor.

Na řadu se tak dostala jiná koncepce letošního ročníku. Program se stěhuje do virtuálního světa. Chodští muzikanti, zpěváci, tanečníci i vypravěči natočili v předstihu své pořady, které se k milovníkům folkloru dostanou prostřednictvím internetu v rámci mnohahodinového streamu. Ten se bude vysílat z nedávno otevřeného Kulturního centra Pivovar.

Na stránce www.chodskeslavnosti.cz a facebookovém profilu Městského kulturního střediska v Domažlicích poběží program slavností v sobotu 15. srpna od 12 hodin do pozdního večera. „Věříme, že ulice Domažlic ožijí do jisté míry chodskými kroji, muzikou a vůní chodských koláčů také letos, ale na Chodských slavnostech v tradiční podobě se s vámi osobně těšíme na viděnou zase za rok,“ vzkazují domažličtí pořadatelé.

Očekávají, že chodští muzikanti a zpěváci v sobotu odpoledne a večer budou spontánně muzicírovat v centru města. V neděli před polednem pak na vrchu Vavřineček nad Domažlicemi po skončení mše svaté. Ale půjde o setkání neorganizovaná. Mše svaté na Vavřinečku začínají v sobotu 15. i v neděli 16. srpna v 10 hodin. Celebrovat je budou generální vikář plzeňské diecéze Jakub Holík (sobota) a Dariusz Gadomski z polské farnosti sv. Otce Pia Tychy.

„Rozhodování o tom, jak uskutečníme v letošním roce Chodské slavnosti, nebylo lehké. Konečné rozhodnutí padlo po dlouhých diskuzích. Čas ukáže, zda naše rozhodnutí bylo uvážlivé a rozumné. V současné době jsem však zcela přesvědčen, že jsme rozhodli dobře,“ uvedl k nelehkému rozvažování o formě letošního ročníku domažlický starosta Zdeněk Novák. Podobným způsobem a s velkým úspěchem se už v květnu uskutečnily virtuálně také plzeňské Slavnosti svobody.

Program vysílání na www.chodskeslavnosti.cz   

12:30     Humor nastavuje cancourek života

               Setkání se známými vypravěči, zpěváky a Domažlickou dudáckou muzikou Josefa Kuneše. Připravil a moderuje Zdeněk Bláha.

14:00     U muziky s Plzeňáky – živé natáčení pořadu ČRo Plzeň

15:00     Rodinná skupina sester Kuželkových,

               Mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí pod Čerchovem

16:00     Chodský soubor Mrákov

17:00     Konrádyho dudácká muzika

18:00     Národopisný soubor Postřekov

19:00     Domažlická dudácká muzika

20:00     Kulturní centrum – Pivovar Domažlice – live stream setkání chodských souborů

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Štítky Chodské slavnosti, folklorní program, virtuální Chodské slavnosti, mše na Vavřinečku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.