Na příbězích deseti pamětnic přibližuje výstava v Riegrově ulici 20. století Československa. Zájemci zde najdou příběhy z druhé světové války, 50. let, Husákovské normalizace i z roku 1989. Výstava, která se koná pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy, je k vidění do 7. června. Projekt je součástí pěti medailonků, které jsou vysílány na TV ZAK a na Českém rozhlase Plzeň. Kromě města Plzně projekt podpořila Nadace 700 let města Plzně a grantový program Plzeňského Prazdroje Prazdroj lidem.
Paměť národa Plzeňský kraj připravila příběhy Slávky Altmanové, která bojovala na východní frontě a prošla i Karpatsko-dukelskou operací, Miluše Axamitové, jíž komunisté zatkli snoubence pár týdnů před svatbou, Jarmily Bočánkové, kterou komunistický režim poslal do kriminálu v pouhých osmnácti letech, Jiřiny Fuchsové, která s manželem emigrovala krátce po svatbě, Libuše Hrdinové, která byla v 60. letech v nejvyšších patrech KSČ, Miluše Kepkové, jejíž rodina zaplatila za to, že se za války zapojila do odboje, Hany Kumperové, která prošla nacistickými koncentráky, Věry Náhlíkové, která se aktivně zapojovala do činnosti disentu a v roce 1989 se účastnila protirežimních demonstrací, Heleny Škopkové, která v sedmdesátých letech bojovala za to, aby její děti směly studovat střední a vysokou školu či do příběhu Jiřiny Vrkoslavové, jejíž rodina byla v roce 1953 vystěhována z domova na malou chatu u Seneckého rybníka.
Život žen ve dvacátém století se výrazně změnil. Ženy zkrátily vlasy i sukně, ale mnoho z nich se zapojilo do protinacistického odboje, 1117 jich bojovalo ve vojenských jednotkách na frontách druhé světové války. Další tisíce prošly nacistickými koncentračními tábory nebo skončily v komunistických věznicích. Jen v letech 1948–1952 odsoudily komunistické státní soudy 2238 žen. Jedna z nich, Milada Horáková, byla popravena.