úterý 4. srpna 2020 Dominik

Festival klasické hudby podpoří opravu kostela v Plasích

Opravu národní kulturní památky, kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích na Plzeňsku podpoří výtěžek letošního ročníku festivalu klasické hudby Procházky uměním. Festival osmým rokem zpřístupňuje klasickou hudbu širší veřejnosti a výtěžek věnuje na pomoc a opravy významných památek severního Plzeňska.

Od června do září nabídne festival šest koncertů. V kostelech a památkách na severním Plzeňsku a v plzeňské staré synagoze vystoupí přední interpreti klasické hudby, například harfenistka Kateřina Englichová, mezzosopranistka Martina Kociánová, cembalistka Edita Keglerová nebo akordeonista Ladislav Horák. Nově se představí první dáma českého klarinetu Ludmila Peterková, hobojista Vilém Veverka, Ensemble Martinů a další. 

Pořadatelé nevěděli, zda kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou moci letos akci uskutečnit. "Nevzdávali jsme se naděje a připravili jsme šest komorních večerů a nově také živý videopřenos. Díky uvolnění režimu se můžeme těšit na naše věrné publikum i naživo. On-line přenosy jsme se rozhodli ponechat, abychom mohli ještě lépe zviditelnit severní Plzeňsko a přilákat návštěvníky," řekla zakladatelka festivalu, rodačka ze severního Plzeňska a přední česká violistka Jitka Hosporová.

Hudba se bude věnovat obdobím souvisejícím s místními památkami - baroko a současnost. V každém programu jsou zařazeni i čeští skladatelé a ve většině případů budou i přítomni. Diváci se mohou těšit například na světovou premiéru skladby Luboše Sluky, hudbu Sylvie Bodorové, Emila Viklického, Eduarda Douši, Lukáše Hurníka a dalších.

Na všechny koncerty se platí vstupné 200 korun, zlevněné 100 korun pro studenty a seniory. Děti mají vstup zdarma. On-line přenosy lze sledovat na facebooku festivalu. Kromě Plas, kde festival 19. června koncertem Hosprové, Englichové a Veverky začne, se koncerty uskuteční ještě v kostelech v Lukové, Březíně, Dolní Bělé a Manětíně a v synagoze v Plzni.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto bip.cz

Štítky kostel, Plasy, festival, klasická hudba, kultura, koncert

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.