Odvahu obyčejných lidí oslavuje výstava mapující odboj na Zbirožsku. Na první pohled se může zdát, že jde pouze o akci regionálního charakteru, nicméně příběhy odvážných Zbirožáků měly souvislost i s celonárodním hnutím odporu, byly na něj navázané. Kromě toho výstava v kontextu celého období okupace a Protektorátu Čechy a Morava přibližuje dopad, jaký měla válka na všechny tehdejší obyvatele.
„Zjednodušeně by se dalo říci, že aktivní odboj na Zbirožsku byl napojen na dvě celonárodní skupiny – vojenskou Obranu národa a komunistický odboj. Jedním z prvních iniciátorů odporu byl Jaroslav Šmíd z mlýna na Zbirožském potoce, který právě patřil k Obraně národa a úzce spolupracoval také se sabotážní skupinou Tři králové,“ říká Hana Hřebenová, autorka výstavy a pracovnice Městského muzea Zbiroh.
Bohužel už roku 1940 byl Jaroslav Šmíd zatčen a o tři roky později popraven. Jeho bratr Arnošt Šmíd v činnosti pokračoval a později se spojil spíše s komunisticky orientovanými odbojáři. Nejdůležitější aktivitou bylo rozmnožování ilegálního tisku, zajišťování materiálů určených k diverzním akcím a opatřování i skladování zbraní a budování úkrytů pro občany, po kterých pátralo gestapo.
„Zbirožsko v této souvislosti postihly i dvě tragédie – veliké zátahy gestapa na Němcův mlýn na Zbirožském potoce a partyzánský úkryt v lese nedaleko obce Kařízek, při nichž byla pozatýkána řada lidí a mnozí z nich také přišli o život,“ uvedla autorka výstavy.
Hrdinství a odvahu však prokázaly i desítky dalších obyvatel kraje, kteří nebyli přímo zapojeni do odboje, přesto ale svými činy riskovali vše. Byli to učitelé, kteří se dál snažili šířit demokratické myšlenky nebo aktivně pomáhali druhým, četníci, kteří se odvažovali neplnit protektorátní povinnosti a krýt své sousedy, či běžní lidé, kteří u sebe někoho ukrývali, dodávali odbojářům zásoby nebo se podíleli na kolportování tisku atd.
„Výstava ODBOJ. HRDINOVÉ ZBIROŽSKA nabídne návštěvníkům množství dobových fotografií a dokumentů, řadu dobových artefaktů a zajímavé instalace, které hmatatelně přiblíží život za Protektorátu. K vidění od 7. května až do konce srpna 2025 ve Výstavní síni Muzea J. V. Sládka a Městského muzea Zbiroh.Součástí je také doprovodný program pro vyšší ročníky základních škol,“ doplnila Lucie Šavlíková, vedoucí Muzea J. V. Sládka a Městského muzea Zbiroh.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám