Počasí dnes0,2 °C, zítra-0,5 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Unikátní sbírku 66 koláží světově proslulého umělce Jiřího Koláře získala galerie darem od společnosti ČEZ

Unikátní sbírku 66 koláží světově proslulého a uznávaného českého malíře, kolážisty, spisovatele i básníka Jiřího Koláře (1914–2002), získala do svých sbírek Západočeská galerie v Plzni od společnosti ČEZ. Sbírku přímo od Koláře koupila společnost ČEZ na přelomu tisíciletí. Díla pak vystavovala ve svých prostorách. Galerie rozhodně nenechá kolekci ležet ve svém depozitáři. Už teď připravuje výstavu pro veřejnost.

Část svého života prožil Jiří Kolář v exilu v Paříži. Do zahraničí se dostal u nás pronásledovaný i vězněný signatář Charty 77 v roce 1979. Ve své umělecké tvorbě používal speciální techniky, koláže, chiasmáže, roláže, proláže, muchláže. Kolekce, kterou nyní získala Západočeská galerie v Plzni obsahuje tvorbu z časového rozpětí 60. až 90. let 20. století, přičemž nejstarší koláž pochází z roku 1957.

„V momentě, kdy tento vzácný konvolut Kolářovy tvorby zaevidujeme a odborně zpracujeme, začneme plánovat jeho vystavení v Západočeské galerii, abychom s ním seznámili odbornou i širší veřejnost. Společnosti ČEZ patří náš obrovský dík,“ podotýká k daru ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil, který v pátek tento výjimečný dar symbolicky převzal od členky představenstva ČEZ Michaely Chaloupkové.

„Smyslem umění není ležet v depozitáři, ale přinášet radost co nejširšímu okruhu lidí. Jsme rádi, že díky dohodě se Západočeskou galerií budou milovníci umění již brzy moci obdivovat abstraktní koláže Jiřího Koláře v důstojném výstavním prostředí a že se této výjimečné kolekci dostane i soustavné odborné péče, jakou výtvarná díla potřebují,“ uvedla Michaela Chaloupková, která navíc pochází z Plzně a má radost, že Kolářova sbírka bude právě v Plzni.

V Paříži na návštěvě u Jiřího Koláře

O shromáždění sbírky se zasloužil Zdeněk Valeš, někdejší ředitel Západočeské energetiky (ZČE). „Krátce po sametové revoluci jsem byl služebně v pařížském sídle EdF (Électricité de France), což je francouzská společnost zabývající se výrobou a distribucí elektřiny. Na stěnách jsem si všiml obrazů. Hned jsem věděl, že jde o dílo našeho básníka a malíře Jiřího Koláře, které jsem znal,“ vybavuje si Zdeněk Valeš.

V EdF mu ochotně předali adresu bydliště tehdy stále ještě ve francouzském exilu pobývajícího českého umělce. Ačkoli nebyl Zdeněk Valeš ohlášen, Jiří Kolář jej přijal. Padli si do oka, možná i proto, že pan Valeš, coby člověk od ‚fochu‘, bleskově opravil umělci porouchanou elektroinstalaci. „Nesvítilo mu světlo. Požádal jsem ho o židli, že jsem vlastně taky elektrikář. Dal mu to do kupy,“ vypráví Valeš s úsměvem.

Kolář Zdeňka Valeše vzápětí požádal, zda by mu něco v předstihu nevzal domů do Čech, kam se plánoval vrátit. „Říkal jsem mu, že k obrazům není žádný pasport a měl jsem obavy, že při jejich náhodném odhalení na hranicích může nastat problém. Kolář nad tím mávl rukou. Hoďte to pod sedačku, když tak to pak zpátky nějak dostaneme,“ vzpomíná po více než 30 letech Valeš.

Ke konci tisíciletí následoval Kolářův návrat do České republiky a nabídka na odkup sbírky koláží a následně jejich vystavení v plzeňských prostorách dnešní ČEZ v Guldenerově ulici. „Plácli jsme si. Základem pro dohodu bylo podle mne hned naše první pařížské setkání,“ dodává Zdeněk Valeš.

Od padesátých let 20. století se Jiří Kolář soustředil na výtvarnou tvorbu, ve které experimentoval s různými formami koláže. „Vytvořil více než 100 specifických metod koláží, patří mezi ně v první řadě roláž, chiasmáž, muchláž a proláž. Jeho díla jsou zastoupena v nejvýznamnějších světových sbírkách, jako např. MOMA a Guggenheim Museum v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži a Sammlung Ludwig v Kolíně nad Rýnem,“ doplnil ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Už za svého života byl také Kolář komerčně velmi úspěšným umělcem a jeho díla se velmi dobře a draze prodávala. V roce 1990 byla z iniciativy Jiřího Koláře, Václava Havla a malíře Theodora Pištěka založena Cena Jindřicha Chalupeckého jako soutěž mladých umělců-výtvarníků do 35 let. V roce 1997 se Jiří Kolář vrátil do Čech z Francie s manželkou Bělou. Zemřel v roce 2002.

Unikátní osobní vzpomínku na Jiřího Koláře má i šéfredaktor Plzeňské Drbny Richard Beneš. „V roce 1990 jsem fotografoval v klatovské Galerii U Bílého jednorožce předání jednoho Kolářova díla do sbírek galerie. Náhodně přišla řeč i na to, že se s kamarády chystám stopem odjet za pár týdnů do Paříže. Někdo mi tam tehdy dal pařížskou adresu na Jiřího Koláře a řekl mi, ať mu fotografie osobně dovezu, že bude mít z toho určitě radost. Když na to dnes zpětně vzpomínám, tak mi přijde jako naprosté Sci-Fi. Najednou jsem v srpnu 1990 stál před dveřmi Kolářova pařížského bytu. Zcela drze a bez ohlášení jsem zazvonil na dveře světov proslulého umlce a česky zablekotal do mikrofonu, že vezu pro pana Koláře nějaké fotky z Čech. Dveře mi otevřel česky hovořící sympatický muž, pozval mě dál a řekl, že mě mistr přijme. Třásla se mi tehdy kolena, když jsem spatřil Jiřího Koláře v jeho království. Setkání bylo naprosto úžasné. Z dovezených fotografií měl opravdu obrovskou radost. Povídali jsme si asi dvacet minut. Jako tehdy velmi ambiciózní fotograf jsem Jiřího Koláře požádal, zda ho mohu vyfotografovat. Ochotně souhlasil a zapózoval. A jako známý mecenáš mi za dovezené fotografie zaplatil nemalou sumu peněz. Peníze jsem za dárek přijmout nechtěl. Ale pan Kolář na tom trval a popřál mi, ať si za ně užiji co nejvíce pobyt v Paříži. Poslal jsem mu po návratu domů jeho portrétní fotografie, které jsem u něho pořídil. On mi zase na oplátku poslal jednu jeho malou roláž. Osobně už jsme se později bohužel nesetkali. Setkal jsem se jen s jeho manželkou Bělou, když už byl Jiří Kolář po smrti."

Ohodnoť článek

Foto Richard Beneš, se svolením Západočeská galerie v Plzni

Štítky Jiří Kolář, koláže Jiřího Koláře, Západočeská galerie v Plzni, ČEZ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Unikátní sbírku 66 koláží světově proslulého umělce Jiřího Koláře získala galerie darem od společnosti ČEZ  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.