Oblíbený herec Pavel Pavlovský slaví 80. narozeniny, svoji kariéru spojil s plzeňským Divadlem J. K. Tyla

Autoři | Foto Divadlo J. K. Tyla

Herec Pavel Pavlovský, který dnes 11. prosince slaví své 80. narozeniny, spojil svou kariéru zejména s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Pražský rodák a absolvent DAMU přišel do západočeské metropole poprvé v roce 1966, hrál zde i v 70. letech a natrvalo se do Plzně vrátil na sklonku normalizace v roce 1989. Během sametové revoluce patřil Pavlovský mezi nejvýraznější tváře protestů na západě Čech, na rozdíl od jiných kolegů ho ale politika nezlákala. V roce 1992 se na dvě dekády stal šéfem plzeňské činohry, do historie českého divadelního umění se zapsal i jako první držitel Ceny Thálie za činoherní výkon. Dostal ji v březnu 1994 za roli Kerženceva ve hře Ubohý vrah, kterou podle povídky Leonida Andrejeva zdramatizoval Pavel Kohout.

Vztah k divadlu získal Pavlovský už jako malé dítě. „Lákalo mě od malička. Když jsem byl hodný, tak jsem o víkendu šel s babičkou nebo maminkou do divadla, a já tam byl vždycky strašně rád. Na gymplu, tehdy se mu říkalo jedenáctiletka, jsme si mohli vybírat nepovinný předmět. Já nejdříve chodil na latinu, ale měli jsme příšernou paní profesorku, takže jsem pak latinu vyměnil za dramatický kroužek," vzpomínal na své začátky na jevišti. Po maturitě se dostal na Divadelní fakultu Akademie múzických umění, kde ho učili Miloš Nedbal, Oto Sklenčka nebo Libuše Havelková, mezi spolužáky měl třeba Luďka Sobotu.

„V životě jsem v Plzni nebyl, a když jsem vystoupil z vlaku, tak se mi tohle město vůbec nelíbilo. Plzeň byla šedivá a samá proluka. Jak šel čas, tak jsem tady poznal spoustu lidí, kteří se mi naopak líbili," popsal Pavlovský příchod do Plzně, kde pobýval i během vojenské služby. Po prvním roce, který strávil jako konferenciér v Armádním uměleckém souboru, se mu totiž podařilo nechat se přeložit na plzeňské letiště, kde zažil i invazi armád Varšavské smlouvy v roce 1968. Pár let po odchodu do civilu si poprvé "odskočil" do Prahy, kde dostal angažmá v Divadle za branou Otomara Krejči, které ale brzy narazilo u mocných a muselo skončit.

Podruhé se Pavel Pavlovský na pražské scéně objevoval mezi roky 1982 až 1989, kdy působil v souboru Realistického divadla na Smíchově. Poté se zase vrátil do Divadla J. K. Tyla, kde má dnes na kontě rekordních více než 150 rolí. Na divadelních prknech se uplatnil především v klasickém repertoáru. Kdysi začal postavou studenta Jacka Chesneye v komedii Charleyova teta, později byl Myškinem v Idiotovi, Raskolnikovem ve Zločinu a trestu, Jagem v Othellovi nebi Králem Learem. I kvůli působení "na oblasti" se mu ale vyhýbaly větší role před kamerou, jeho nejznámější úlohou zůstává zastřelený pošťák Bertin ve filmu Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Pavel Pavlovský, plzeňské divadlo, DJKT, kultura

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.