Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Smetana 200! 44. Smetanovské dny budou oslavou Roku české hudby

PR článek

Letošní ročník plzeňského mezioborového festivalu Smetanovské dny bude velkou oslavou Roku české hudby i významného výročí Smetanova narození. Účast přislíbili nejen přední zahraniční umělci, ale též pianisté Ivo Kahánek, Jan Jiraský, Igor Ardašev, kytarista Štěpán Rak a další. Zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety a Kühnův dětský sbor, svých 100 let oslaví koncertem České noneto – nejstarší kontinuálně působící těleso na světě. Zahajovací i závěrečný koncert zahraje Plzeňská filharmonie.

Čísla čtyři a deset mají pro českou hudbu magický význam. Čtyřkou je zakončen letopočet vztahující se k datu narození (1824) i úmrtí (1884) Bedřicha Smetany, jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů, a každých deset let vyhlašuje ministerstvo kultury v roce zakončeném čtyřkou Rok české hudby na počest Smetanovu a na oslavu národní hudby.

„Festival zahájíme jak jinak než slavným cyklem symfonických básní Má vlast, nicméně jedním z festivalových vrcholů bude i Smetanománie, souborné provedení Smetanova klavírního díla. Ostatně Smetanovské dny nabídnou ještě souborné provedení skladatelova díla komorního a melodramatického a v průběhu letošního roku Plzeňská filharmonie nastuduje a odehraje též jeho kompletní tvorbu symfonickou. Za pozornost stojí i česko-německý projekt prezentující Smetanův studentský deník, jehož prostřednictvím se vrátíme do Plzně, kde mladý autor studoval na gymnáziu. Oslovit by posluchače mohl i večer věnovaný mecenášům – dokonce s ochutnávkou dobových sorbetů, a ujít by si neměli nechat ani smetanovské Gala, jímž festival v plné parádě zakončíme,“ zve ředitelka festivalu Smetanovské dny a Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Dva koncerty jsou situovány do návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje: 8. března zazpívá šestičlenné vokální těleso Skety, na uvítanou bude připraveno jedno čepované pivo Pilsner Urquell, a 15. března zde zahraje kytarista Štěpán Rak se svým synem Janem Matějem koncert s typicky smetanovským názvem Proč bychom se netěšili.

„Plzeňský festival Smetanovské dny se svou více než 40letou tradicí patří mezi nejstarší a nejvýznamnější kulturní festivaly regionu a letos v rámci Roku české hudby přinese mimořádně bohatý program. Za dobu své existence Smetanovské dny dokázaly výrazně pozměnit svou tvář – klasický hudební festival se i díky vzájemné spolupráci lokálních kulturních institucí rozšířil o současné žánry, alternativu a zajímavý doprovodný program. Tradičně si dovoluji veřejnost pozvat na pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, kterým si letos v první březnový den, vpředvečer mistrova 200. výročí narození, připomeneme Smetanův studijní i tvůrčí pobyt v našem městě v letech 1840–1843,“ dodává radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče a předsedkyně Správní rady Plzeňské filharmonie Eliška Bartáková

Připraveno je také velké množství krásných komorních koncertů, na nichž zazní česká hudba: 13. března zahraje v Domě hudby Orbis trio, 18. března Smetanovo trio a 8. dubna vystoupí Talichovo kvarteto. Třešničkou na dortu bude jistě 25. března Ballot Quintet, který vede známý dirigent Rémy Ballot. Ve skutečnou koncertní slavnost se pak promění i koncert Českého noneta, pro letošek rezidenčního tělesa Plzeňské filharmonie, které patří mezi nejstarší evropská tělesa a letos oslaví 100. výročí svého vzniku.

Mezi zajímavé večery se řadí i komponované pořady Vzpomínka na Plzeň – studentský deník Bedřicha Smetany (10. dubna) nebo Smetana & Dvořák mecenášům (3. dubna), na němž naservíruje dobové sorbety známý historik a zmrzlinář Milan Svoboda. Návštěvníci si tak zcela jistě vychutnají jak hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, tak zmíněný sorbet.

„Vizuál 44. Smetanovských dnů plynule navazuje na akvarelové motivy provázející celý festival. Mimořádnost letošního ročníku jsme společně s PR manažerem Plzeňské filharmonie Michalem Karbanem vyjádřili prolínajícími se akvarelovými barvami české trikolory. Skrze barvy se táhnou zlaté žíly symbolizující Bedřicha Smetanu i další české velikány jakožto poklady naší země. Zlato a velká bílá plocha dodávají vizuálu slavnost a čistotu,“ přiblížil myšlenku grafického zpracování autor vizuálu Michal Kratochvíl.

Pro zájemce o melodram jsou připraveny dva večery v Domě hudby. Vystoupí na nich známí hudebníci, texty vyslechneme v podání herců Ivany Jirešové, Báry Štěpánové, Terezy Engelové, Petra Stacha a Zbigniewa Kaliny.

Unikátním projektem je souborné provedení klavírního díla Bedřicha Smetany – Smetanománie. „Projekt Smetanománie představuje kompletní provedení klavírního díla Bedřicha Smetany na koncentrované časové ploše. Smyslem je poskytnout posluchačům přehled o rozměrnosti a kvalitě tvorby letošního jubilanta v oblasti klavírní literatury. Protože jde o skladby rozdílných rozsahů a obtížnosti, je Smetanománie pojata jako projekt prezentační a zároveň edukační. Právě proto jsou k účasti přizváni nejen koncertní klavíristé Ivo Kahánek, Jan Jiraský a Igor Ardašev, ale jsou zapojeni i studenti klavírní hry hudebně vzdělávacích institucí z celé České republiky na úrovni konzervatoří a vysokých škol,“ doplňuje pianista a ambasador projektu Jan Simon.

Součástí festivalu zůstávají výstavy v Západočeském muzeu a Západočeské galerii či plzeňské mezioborové sympozium, Divadlo Josefa Kajetána Tyla zařadilo operu o Boženě Němcové nazvanou Jsem kněžna bláznů a Plzeňská filharmonie připravila dětský pořad To byste nevěřila, co má Mistr nejraději. V programu dále najdeme tradiční pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany a masopust.

Novinkou letošního roku bude venkovní výstava před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňská filharmonie v proměnách času. Ta veřejnosti představí jak stěžejní momenty orchestru, tak i více či méně známé osobnosti vážící se k bohaté historii i současnosti Plzeňské filharmonie. Vernisáž proběhne vpředvečer Smetanova narození 1. března 2024.

V prodeji jsou festivalové akreditace (k zakoupení v sídle Plzeňské filharmonie) a vstupenky na jednotlivé koncerty (k dispozici on-line nebo na všech prodejních místech Plzeňské vstupenky).

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Smetanovské dny, Plzeňská filharmonie, rok české hudby, kultura

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.