Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Letošní Noc s operou uvede v lochotínském amfiteátru pod širým nebem velkolepé představení Carmen

Dechberoucí představení chystá Divadlo J.K. Tyla na open-air akci Noc s operou, která každoročně přináší závěrem divadelní sezóny jiný titul. Netradiční prostředí lochotínského amfiteátru, kde se akce koná, umožňuje předvést operní žánr v jeho plné monumentalitě. Produkce slibuje prvotřídní operní obsazení, rozsáhlý orchestr, početný sbor i komparz, světelnou show, videoart i pyrotechnické efekty. Letos se Noc s operou uskuteční v pátek 23. června 2023 a nabídne jednu z nejhranějších a nejúspěšnějších oper vůbec – Bizetovu Carmen.

Carmen se pod širým nebem představí v režii Tomáše Ondřeje Pilaře s využitím prvků z nastudování Martina Otavy, které bylo uvedeno na Nové scéně DJKT v roce 2020. „Mým cílem je přenést diváky doprostřed vlahé středomořské noci a nechat před nimi ožít napínavý a dokonale romantický příběh čtyř mladých lidí, jejichž vášeň je silnější než jejich rozum a zavede je tak k tragickému finále,“ odkrývá svůj režijní záměr Tomáš Ondřej Pilař.  

Velkolepé pojetí, o nějž si prostor lochotínského amfiteátru říká, bude opět vycházet z práce se stovkami účinkujících, velkoplošným videoartem, tanečními a akrobatickými scénami a samozřejmě s dokonalou hudbou francouzského romantismu. Vstupenky v hodnotě od 450 do 790 korun k sezení a 250 korun ke stání (na deku) budou v prodeji od 15. března 2023.

Tradice Nocí s operou začala díky řediteli DJKT Martinu Otavovi v roce 2015: „Jsem rád, že se můj sen stal skutečností a lochotínský amfiteátr s koncem divadelní sezóny pravidelně ožívá velkolepými operními show, které v loňském roce doplnil dokonce světoznámý muzikál Elisabeth. Pod širým nebem v Plzni již zazněly skvosty světové opery, jako jsou Aida, Carmina burana, Turandot, Nabucco a Macbeth. Věřím, že i letos přilákáme nejen naše tradiční diváky, ale především širokou veřejnost, kterou operní žánr v této podobě jistě překvapí.“

Světová premiéra Carmen se konala 3. března 1875 v Paříži a byla přijata poněkud zdrženlivě. Enormního úspěchu se dílo dočkalo jen o sedm měsíců později, přesně 23. října 1875, kdy bylo s mírnými obměnami představeno ve Vídni. Bohužel jeho autor Georges Bizet v červnu téhož roku zemřel, aniž by tušil, že složil jednu z nejslavnějších oper v historii. Libreto napsala zkušená dvojice Henri Meilhac a Ludovic Halévy podle novely Prospera Mériméa zpracovávající skutečný příběh o dělnici z tabákové továrny Carmen, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stává dezertérem, pašerákem, a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Martina Root / DJKT Plzeň

Štítky Noc s operou, open air, Carmen, amfiteátr, Divadlo J. K. Tyla

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.