Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Nová cyklostezka podél Mže z Křimic do Malesic již slouží cyklistům. Měří 1,5 kilometru a stála osm milionů

Pěším i cyklistům už slouží nový, tři metry široký a 1,5 kilometru dlouhý úsek stezky u Křimického jezu. Cyklostezka umožní vyhnout se teď již dost frekventované silnici z Plzně od Kalikovského mlýna do Malesic po cestách a stezkách v nivě řeky Mže. Město za ni zaplatí osm milionů korun včetně DPH, část nákladů pokryje evropská dotace.

„Stezky podél řek a potoků jsou velice oblíbené, protože je zvládne každý chodec i cyklista. Jsou vedené ve velmi mírném, takřka rovinatém, terénu. Plzeň má celou síť obdobných komunikací podél řek a stále ji vylepšuje. Takzvané Plzeňské greenways se novým úsekem rozšiřují až k jednomu z nejmladších plzeňských obvodů – do Malesic,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář (ODS).

Náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP09) zdůraznil, že nový úsek má sloužit jak rekreačním cyklistům, tak těm dopravním. „Právě ti volí rádi cestu podél vody, protože je díky své nenáročnosti rychlá. Úsek podél Mže z Křimic do Malesic je navíc velice půvabný, na mnoha místech se otevírají krásné pohledy na řeku, které si jistě užijí i ti, kteří se po stezce vydají pěšky,“ vysvětlil náměstek. Stezka přijde na 8,2 milionu korun včetně DPH. Více jak šest milionů korun je dotace EU, zbývající dva miliony korun zaplatí město Plzeň ze svého rozpočtu.

Na projektu cyklostezky z Křimic do Malesic se pracovalo už od roku 2017. Cílem bylo navázat na kolejovou cestu, která dvěma betonovými pásy spojila podél řeky Radčice s křimickou Pláží a na cestu vybudovanou kolem ní. Nový právě dokončený úsek stezky pokračuje jen asi 200 metrů za ní. Na úsek z Křimic do Malesic by později měl navázat další, který dovede cyklisty po stezce do Města Touškova.

Stezka vznikla se souhlasem Povodí Vltavy, jejíž vozidla tak mají na stezku povolen vjezd. V celé její délce jsou tři výhybny, jedna z nich je v prostoru Křimického jezu. Právě tam je také dřevěný rozcestník, který nechal vytvořit městský obvod Malesice. „Rádi bychom na pár míst s pěkným výhledem na řeku umístili ještě lavičky,“ nastínil malesický starosta Aleš Tolar, který se o vybudování stezky také zasazoval.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky nová cyklostezka, Kalikovský mlýn, Malesice, Křimice, cyklostezka podél Mže, cyklista, Mže, Plzeň, Pavel Šindelář, ODS, Michal Vozobule, Evropská unie, TOP 09

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.