pátek 14. srpna 2020 Alan

Plzeňské divadlo uvede Čapkovo drama R.U.R.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v sobotu premiéru hry Karla Čapka R.U.R. I bezmála 100 let od svého vzniku má inscenace stále co sdělit i současnému divákovi, řekli dnes novinářům dramaturg Vladimír Čepek a režisér Filip Nuckolls. Aby bylo sdělení hlavní myšlenky srozumitelné, autoři vědeckofantastické drama o stvoření umělé inteligence, která však převezme moc a ovládne lidi, upravili a seškrtali.

Drama R.U.R. (zkratka z Rossumovi univerzální roboti) napsal Čapek v roce 1920, divadelní premiéru měla hra o rok později. Poprvé v ní zaznělo slovo robot, jež pak z češtiny převzaly i jiné jazyky. I když Čapek patří vedle Václava Havla světově k nejznámějším českým dramatikům, jeho hry se dnes v divadlech objevují zřídka, řekl Čepek. Ani Tylovo divadlo nejméně v posledních 30 letech žádnou Čapkovu hru neuvedlo.

"Myslím, že se Čapek má dnes hrát. Vybrali jsme si R.U.R. právě proto, že je tam Čapek velkým vizionářem v tom, jak vznikne umělá inteligence. Upozorňuje na možnosti jejího zneužití, což může být dnes velké téma," řekl Čepek.

Příběh se odehrává na ostrově, kde vědci stvoří roboty a rozešlou je do celého světa. Roboti s lidskou tváří nejprve přebírají za lidstvo práci, ovšem později si uvědomí svou sílu a chopí se moci. "R.U.R. je o tom, že čím víc se budeme starat o náš komfort, budeme chtít mít neustále nějaké zážitky, tak taky můžeme o lidství a o naši civilizaci přijít, protože přestaneme být ostražití, přestaneme se dokázat bránit a dáme strojům a umělé inteligenci mnohem větší váhu, než má mít," míní Nuckolls.

Protože autoři chtěli, aby hlavní myšlenka a poslání hry promlouvalo i k dnešní generaci, předlohu poplatnou době vzniku seškrtali a upravili.

"Snažíme se jako archeologové odejmout jistou vrstvičku hlíny a dostat se k základním stavebním kamenům, k situaci, ke konfliktům, které jsou velice nosné a naprosto současné. Naše práce byla Čapka zpřítomnit a ukázat, že má i dnes jako dramatik co říci," řekl režisér. Upravu vyžadoval i jazyk. Zmizela slova jako kabelogram, kabelovat, která dnes nikomu nic neřeknou. "My Čapkovi nevkládáme do úst něco, co nenapsal, pouze ho zpřítomňujeme," doplnil Čepek.

Inscenace se odehrává v přítomnosti nebo v blízké budoucnosti. Vizuálně kostýmní návrhářka Lucie Šperlová a scénograf Lukáš Kuchinka pojali hru jako mix retrostylů, kde se moderní technologie a design mísí třeba s barokním nábytkem. Hudbu napsal Ondřej Švandrlík. V první činoherní premiéře sezony se představí Jan Maléř, Apolena Veldová, Andrea Mohylová, Michal Štěrba, Libor Stach či Simona Rejdová.

Autoři | Foto djkt.eu

Štítky ČR, divadlo, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.