pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Stavba první částí východního okruhu za více než 600 milionů je u konce

Už v polovině května se otevře první část východního městského okruhu v Plzni, nazvaná Plaská - Na Roudné - Chrástecká, největší silniční stavba ve městě za posledních pět let. Jde o 1,8 kilometru nové čtyřproudé silnice, která přijde zhruba na 650 milionů Kč s DPH. Odlehčí přetížené Karlovarské třídě i frekventované silnici u Boleveckého rybníka, největší rekreační oblasti Plzně. Kompletně dokončena by měla být stavba pravděpodobně 11. září.

Řidiči směřující z největšího sídliště Lochotín po ní budou moci jezdit z Plaské ulice od Fordu Hornát na Prahu, ale také na jih Plzeňska. „Už 17. května by tam měla auta projíždět ve všech pruzích, poté se budou dodělávat jen vegetační úpravy, chodníky a další," uvedl Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti ŘSD. Podle něj nyní stavbaři dokončují práce na zabezpečení svahu, na kruhovém křížení pod dvěma novými železničními estakádami a na propojení obou okružních křižovatek - nově s tou již existující na Bílou Horu.

Silnice vede podél tratě Plzeň - Žatec a zástavby u Velkého Boleveckého rybníka a v poli pod kopcem Mikulka, kde navazuje na provizorní dvouproudou propojovací silnici, kterou staví město. Ta se napojuje na nový most přes Berounku, tedy na krajskou silnici druhé třídy II/231. Díky posunu do pole přestanou jezdit tisíce aut u domků a bytovek. Nejsložitějším stavebním objektem je kvůli blízkému železničnímu i silničnímu mostu nová velká okružní křižovatka, která nahradí nepřehledné křížení ulic Na Roudné a Jateční. Plzeň dá na stavbu asi 160 milionů Kč a kraj zhruba 60 milionů Kč.

Stavby navazujících úseků silnice I/20 - Na Roudné-Jateční, který se napojí na novou silnici pod kopcem Mikulka, a dále nejdelšího úseku Jasmínová-Jateční mají začít v letech 2024 a 2025. Celý východní okruh kolem Plzně, který povede z dálničního přivaděče D5 v Černicích k výpadovce na Karlovy Vary, by měl být hotový v roce 2032. Bude součástí mezinárodního tahu E49 Vídeň - České Budějovice - Plzeň - Karlovy Vary - Magdeburg.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vizualizace: Ředitelství silnic a dálnic ČR

Štítky východní okruh, dopravní stavba, ŘSD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.