úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Cestující jsou nespokojení s novým autobusovým přepravcem Arriva, ten ruší desítky spojů

Problémy s novým autobusovým dopravcem Arriva Střední Čechy řeší Plzeňský kraj. Arriva začala v regionu jezdit od poloviny června kdy vystřídala ČSAD. V posledních dnech dopravce odříká velké množství spojů, například dnes je jich přes 30, zejména na severním a jižním Plzeňsku. Problém je v nedostatku řidičů.

Kraj s dopravcem intenzivně jedná, za neodjeté spoje bude podle smlouvy tvrdě pokutovat, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN). Mluvčí Arrivy Jan Holub problémy potvrdil, zejména na Plzeňsku se firma podle něj potýká s vysokou nemocností řidičů.

Arriva Střední Čechy začala jezdit v kraji 14. června, kdy na základě krajského tendru vystřídala ČSAD autobusy Plzeň, které zajišťovaly veřejnou autobusovou dopravu v regionu po desítky let. První dva týdny s novým dopravcem byly testovací na vyladění problémů, jezdilo se za symbolických 12 Kč, od července začal ostrý provoz. Jenže lidé si stěžují na vynechané spoje, kritizují také to, že řidiči neznají dobře své trasy a cestujících na lince se ptají, kudy mají jet.

Stížnosti nespokojených cestujících dostává organizátor veřejné dopravy v kraji, společnosti POVED. Na stránkách integrované dopravy je dnes seznam 36 odřeknutých spojů, v úterý jich bylo 44.

Podle Čížka každý den jede v kraji až 3800 spojů. Z toho se vyskytly problémy u jednotek až desítek. "Osobně se omlouvám všem, kterým nejel spoj a na zastávku nepřijel autobus. Případně museli jet později či dokonce svým autem či taxíkem. Jako objednatel máme nyní přehled o každé jízdě autobusu a postupně budeme zpřísňovat náš postup a budeme dodavatele tlačit i finančně," uvedl.

Mluvčí Arrivy Holub řekl, že v Plzni se Arriva potýká s problémy, protože tam má vysokou nemocnost řidičů. Musela proto na některé spoje nasadit řidiče z jiných částí kraje a ti ještě dokonale neznají trasy. Na dispečerské řízení v Plzni firma přizvala zkušenější dispečery ze středních Čech, kteří pomáhají systém stabilizovat. "Opravdu se snažíme, ale když byla škola, bylo to 3800 spojů denně, teď je to kolem 3500 spojů. Vše teď personálně řešíme, aby od víkendu nebo příštího týdne byly provozní problémy minimalizované a nedocházelo k nim," řekl Holub.

V celém kraji nasadila Arriva 315 nových autobusů, pro ně přijala kolem 400 řidičů. Například na Tachovsku už nové řidiče nepotřebuje, v působnosti plzeňského dispečinku by potřebovala přijmout ještě alespoň 15 řidičů, aby dokázala pokrýt výpadky způsobené nemocenskými a podobně, dodal Holub.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Arriva

Štítky Arriva, autobusy, doprava, Plzeňský, autobusová doprava, Pavel Čížek, autobusy, tarif, jízdné, nespokojení cestující

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.