Celkem 4 709 dopravních nehod vyšetřovali loni policisté v Plzeňském kraji. Z tohoto počtu jich 220 zavinili řidiči nemotorového vozidla. V jednom případě měla nehoda pro účastníka nemotorového vozidla tragický následek. S těžkým zraněním skončilo sedm účastníků silničního provozu a 170 jich utrpělo lehké zranění.
„Cyklisté patří mezi plnohodnotné účastníky silničního provozu a jako takoví musí respektovat pravidla silničního provozu. To zahrnuje například používání cyklistických stezek, které je cyklista povinen užívat. Pokud takové stezky nejsou k dispozici, pohybuje se na silnici. Mezi další povinnosti patří dávat znamení o změně směru jízdy a přitom neohrozit řidiče jedoucího za ním, respektovat vodorovné i svislé dopravní značení a světelné signalizační zařízení,“ informovala mluvčí policie Hana Kroftová.
Mezi zásadní pravidlo patří i absence alkoholu za řídítky. Apelujeme na cyklisty, aby si uvědomili, že jízda pod vlivem alkoholu je stejně nebezpečná jako jízda pod vlivem alkoholu v motorovém vozidle. V naší zemi platí nulová tolerance alkoholu pro cyklisty. I malé množství alkoholu může výrazně zhoršit ovládání kola, reakční schopnosti cyklisty, ztížit jeho schopnost vyhodnocovat situace na silnici a zvýšit riziko pádu nebo kolize s jinými účastníky provozu.
To, že alkohol za řídítka nepatří, nerespektoval před několika dny řidič jízdního kola, který jel od obce Poděvousy na Srbice na Domažlicku. Na přímém úseku šestapadesátiletý muž neměl zvládnout řízení jízdního kola a upadl na komunikaci. Policisty pak udivil svým vyjádřením, že ho překvapila rozsvícená světla vozidla. Provedená dechová zkouška ale vysvětlila cyklistovo překvapení. Na displeji přístroje se ukázala hodnota přesahující 1,7 promile alkoholu v dechu. Tohoto řidiče porušení zákona stálo „pouze“ lehké zranění, se kterým byl převezen do nemocnice. Mnohdy ale cyklisté, kteří se před jízdou "posilní" alkoholem, takové štěstí nemají.
„Někteří cyklisté si projížďku zpříjemňují hudbou puštěnou do sluchátek. Měli by ale pamatovat na to, že se sluchátky v uších jim uniká pozornost a tak nevnímají, neslyší a nemohou ani adekvátně zareagovat na vzniklé situace v silničním provozu. Svým jednáním neohrožují jen sebe, ale i ostatní účastníky na silnici,“ varuje mluvčí policie.
Velice častou příčinou nehod je nepozornost a momenty, kdy cyklisté přecení na silnici své jízdní schopnosti, anebo nerespektují pravidla provozu, kdy se jedná například o nesprávný způsob jízdy, nevěnování se řízení, nedání přednosti, nedodržení vzdálenosti, špatné osvětlení nebo požití alkoholu před jízdou.
Jednou z příčin zranění či úmrtí cyklistů je poranění hlavy. Tyto následky můžeme zmírnit automatickým používáním přilby. Ačkoliv zákon ukládá cyklistům mladším 18 let mít při jízdě na kole nasazenou a řádně připevněnou na hlavě ochrannou přilbu. Policie bez ohledu na věk cyklisty doporučuje, aby přilbu používali nejen děti ale i dospělí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám