Na dvouhodinovou protestní jízdu proti evropské i národní agrární politice vyrazilo dnes z Mrákova na Domažlicku 30 traktorů s českými vlajkami. Téměř kilometrová kolona směřovala na hraniční přechod Folmava. Na silnici I/26 do Německa vyjely stroje u České Kubice. Frekventovaný hlavní tah I/26 z Kubice na Folmavu nebyl uzavřený, ale doprava tam byla omezena. Na Folmavě se přidalo několik bavorských farmářů v osobních vozech, řekl ředitel domažlické Agrární komory (AK) Ludvík Jírovec.
"Vyrazili jsme po 10:00 z Mrákova a jeli po silnicích nižších tříd na Maxov, Spálenec, Českou Kubici, kde jsem vyjeli na hlavní silnici a dojeli na hraniční přechod Folmava, vpředu a vzadu jsme měli blikající vozy a policejní doprovod," řekl Ludvík Jírovec. Kolona dorazila na hranice v 10:40. Zpáteční více než půlhodinová cesta vedla na kruhový objezd u čerpací stanice u Draženova, což byly dva kilometry po hlavním tahu. Za kolonou se vytvořila fronta, hlavně kamionů, v délce asi čtvrt kilometru. Osobní vozy mohly odbočit na Domažlice, kudy mohly traktory předjet.
U čerpací stanice se vozy otočily a vyrazily zpět. Kolona jela plynule a nikde nestála. Zpět do Mrákova dorazila kolem 12:00.
Zemědělci podle předsedy krajské Agrární komory Jaroslava Šímy brojí hlavně proti obchodní dohodě EU s jihoamerickými zeměmi ze sdružení Mercosur a bezcelním dovozům z Ukrajiny, protože podle nich nemusí farmáři z třetích zemí dodržovat tak přísné normy jako v EU. "České potraviny = kvalitní potraviny" a "Chceme férové prostředí, NE bezcelní dovoz", stálo na transparentech umístěných na strojích.
Podle předsedy Zemědělského a obchodního družstva Mrákov Jiřího Schambergera protestovali farmáři z velkých i menších farem, přijeli i z okresů Plzeň-sever, Klatovy a Rokycany. "Je hodně důležité, že je to tady u hranic, protože je to celoevropský protest. A my se chceme navzájem podpořit s německými sedláky, kteří to také cítí jako ohrožení evropského zemědělství, kvality potravin a určitě i spotřebitelů," uvedl. Zdůraznil, že nejde až tak o dovoz levných potravin, ale o dovoz nekontrolovaných potravin bez původu a veterinární a hygienické kontroly. "Jde o zakázané pesticidy, růstové hormony a chemickou kastraci," uvedl. Farmáři požadují, aby bylo na masném výrobku jasně dané, odkud zvíře pochází. "Přivezou ho odněkud, na Slovensku nebo v Polsku zabalí a země původu je pak uvedená podle poslední manipulace," dodal.
Podle Šímy se v Jižní Americe používají v EU zakázané pesticidy, hormony a GMO osiva i výrobní postupy. "To všechno jim hraje hrozně do noty a snižuje jim to náklady. Takže my budeme papežštější než papež a budeme měnit krávy za auta, vždyť je to k smíchu," uvedl.
Podle předsedy Zemědělského družstva Mladotice z Plzeňska Tomáše Polcara má dnešní podpora zemědělců z EU zamezit ratifikaci dohody Mercosur, odkud zejména z Argentiny a Brazílie hrozí dovozy hovězího masa, jemuž nelze kvůli zcela jiným a nekontrolovaným podmínkám chovu konkurovat. "Jde nám ale také o celkovou situaci českého zemědělství, která není vůbec jednoduchá," řekl Polcar.
"Tíží nás levné dovozy a svazuje nás byrokracie. Naše zemědělství se nachází v těžké krizi. Je to jedna z možností, jak dát o sobě vědět," řekl Jan Pavlíček z VOD Svatobor u Sušice. Podle něj jsou výkupní ceny zemědělských komodit, kromě mléka a hovězího masa, pod výrobními náklady a až teď se vrací na ceny, kde byly před dvěma lety. "Ale potřebovali bychom ceny vyšší, ale ty nejsou možné," dodal.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám