Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Výkyvy teplot během zimy napáchaly na silnicích více škod, výtluky trápí i relativně dobré krajské silnice

Silničáři v Plzeňském kraji spotřebovali na zimní údržbu méně posypových materiálů než loni. Kvůli častému kolísání teplot a velkým výkyvům jsou ale povrchy silnic poškozené více než v předchozích letech. Lokální výtluky se objevují i na dosud relativně dobrých krajských silnicích. Krajská správa a údržby silnic (SÚS) obsluhuje 4612 km krajských komunikací II. a III. tříd a 977 mostů. Do roku 2025 ještě udržuje vlastní technikou 412 km silnic I. třídy.

„Vzhledem k častému kolísání teplot a velkým teplotním rozdílům se nám povrchy silnic mrazem a do konstrukce vozovek vniklou vodou rozrušují mnohem více než v předchozích letech," vysvětluje provozní ředitel SÚS Radek Šíma. Podle něj bylo v letošním roce více výjezdů kvůli namrzání vozovek převážně v ranních hodinách. Krajští silničáři letos zasahovali nejvíce v horských oblastech Šumavy, v okolí Bezvěrova a Vysoké Libyně, obojí na severu Plzeňska, a v Brdech.

Krajská správa silnic doplňuje průběžně sklady posypů, nejvíce jich dokoupí po zimní údržbě za letní ceny. Sypače v regionu jsou v pohotovost až do 31. března. Teď už vyjíždějí jen v horských oblastech při změnách teplot.

SÚS zatím nedokáže vyčíslit celkové náklady na zimní údržbu, ale odhadem by měly být nižší než loni, kdy byly 237 milionů korun. „Ovšem za předpokladu, že vývoj počasí v březnu bude 'standardní," uvedl Šíma.

Nejvíce poškozené a ve větším počtu jsou podle něj průtahy obcemi, které čekají na velkou rekonstrukci. V menší míře pak silnice II. třídy mimo zastavěné části obcí. „Například II/180 ze Štěnovic na Plzeňsku k přivaděči I/27 nebo II/199 z Tisové na Tachovsku ke křižovatce I/21 a všeobecně také dost velké množství silnic třetí tříd v Plzeňském kraji," vyjmenoval Šíma.

Povrchy poškozených vozovek lokálními výtluky opravuje SÚS průběžně celou zimu. „A to hned po zjištění závady na komunikaci - technologií 'studené' živičné směsi. Je to provizorní obnova, která bude nahrazena trvalou opravou poškozeného místa nebo celoplošnou opravou na jaře při klimatických podmínkách dle technologických předpisů," dodal Šíma.

SÚS chce letos opravit vlastními stroji a zaměstnanci 56 km silnic, a to pokládkami mikrokoberců, a 132 km celoplošným dvouvrstvým nátěrem s asfaltovou emulzí. Vydá na to přes 100 milionů Kč. Na dodavatelské opravy a rekonstrukce dají silničáři z krajských prostředků 600 milionů Kč, dalších 378 milionů z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Asi 650 milionů vydá kraj z evropského programu IROP.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Duzbabova

Štítky silnice, stav silnic, výtluky, oprava silnic

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výkyvy teplot během zimy napáchaly na silnicích více škod, výtluky trápí i relativně dobré krajské silnice  |  Doprava  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.