Počasí dnes0 °C, zítra0 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Řidiči už mohou využívat opravený most v Luženičkách, obnovou prošla také křižovatka na Horšovský Týn

Luženičky u Domažlic se dočkaly zbrusu nového mostu, který nahradil původní stavbu, která již byla v havarijním stavu. Řidiči taktéž už mohou projíždět přes křižovatku na Horšovský Týn a Domažlice. Práce se podařilo dokončit dvě měsíce před původním termínem. Plzeňský kraj dal do opravy 15,3 milionu korun a další tři miliony investovala obec do kanalizace nebo chodníků.

„Rekonstrukce této dopravní stavby byla pro naši obec zcela zásadní. Most je umístěn uprostřed a rozděluje Luženice na dvě části. Je postaven na komunikaci směřující na nedaleký Horšovský Týn. Již dlouho jsem nezažil, aby tak rozsáhlá rekonstrukce probíhala v takovém tempu a bez větších komplikací. Jsme rádi, že můžeme most využívat již nyní, před příchodem zimního nečasu,“ pochvaloval si starosta obce Luženičky František Kopecký (nezávislý).

Nový most vznikl na místě toho původního o celkové dílce přemostění 6,93 metrů a šířce 6,5 metru. Jeho mostní konstrukci tvoří monolitický železobetonový rám se zavěšenými křídly. Zvýšila se i zatížitelnost mostu. V návaznosti na rekonstrukci mostu byla provedena přeložka plynovodu i přeložka kabelového vedení.

Rekonstrukce se dočkala také křižovatka silnic třetí třídy. Stavbaři odstranili strom a celkově upravili šířku jízdních pruhů. „Silnice má nyní základní šířku jízdního pruhu 3 metry a 3,25 metru na hlavní trase. V celém rozsahu byla uplatněna nová konstrukce vozovky, byla provedena sanace podloží a úprava odvodnění,“ shrnul generální ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Miroslav Doležal.

Nově byly také vyznačeny autobusové zastávky, chodníky, přibylo vodorovné značení a došlo i na úpravu zelených ploch i úpravy vjezdu k sousedním domům.

„Plzeňský kraj realizoval v roce 2022 dopravní investiční akce za celkem 545 milionů korun, které financoval z vlastního rozpočtu. Řada staveb byla také postavena z prostředků Krajské správy a údržby silnic Plzeňského kraje a další byly hrazeny z dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury, což je kolem 380 milionů korun. Všechny stavby jsou řádně dokončené a je jich celkem 70,“ dodal náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Krajský úřad Plzeňského kraje

Štítky oprava komunikace, oprava mostu, Luženičky, dopravní stavby

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.