Zavalité kapybary mohou návštěvníci plzeňské zoologické zahrady obdivovat už čtvrt století. Pokřtěné mládě přišlo na svět 11. června a nyní získalo své jméno. Tyto hlodavce, kteří mohou vážit až 80 kilo, chová zahrada už od roku 1997.
Chovatelé zatím netuší pohlaví mládětě, i tak dostalo jméno Máňa. Kapybary, které připománají přerostlá morčata, začala zahrada chovat v témže roce jako například tučňáky, mary, varany komodské či zubry. Slavnostní křest mláděte zpestřilo narození dalšího vrhu u jiné samice.
„V posledních letech žije ve výběhu americké pampy s lamami a nandu pampovými. K rozmnožování potřebuje vodní nádrž. V Plzni ji kapybary mají ve venkovní expozici i vnitřní ubikaci,“ popsal mluvčí zoo Martin Vobruba.
Matkou pokřtěného mládětě je samice Steffi narozená v Mnichově, otcem je Don Juan z Košic. „V roce 2019 jsme obnovili chov kapybar bezprostředně po úhynu poslední staré samice. První mládě, samice Sabina se narodilo v roce 2020 samici Silvii, ta u nás zůstala. V loňském roce samice Steffi odchovala dvojčata, samice, které odešly do jiného chovu. Malá kapybara před nedávnem přišla o matku, ale je již dost velká na to, aby osamostatnění přežila," vysvětlil Vobruba.
Úterý, 30. srpna 2022, 18:25
Ghazanfar, Ghizléne a Galíya. To jsou jména květnových lvích trojčat, která přišla na svět v plzeňské zoologické zahradě. Původně byla čtyři, jedno mládě však uhynulo. Zatím žije samice s mláďaty od otce Matese a starších sourozenců odděleně. Brzy...
Kapybary žijící volně v přírodě mohou vážit až 50 kilogramů. V zajetí se jim daří podstatně lépe, o čemž svěčí i jejich váha, která může dosahovat i více než 80 kg. Tito hlodavci jsou velmi dobrými plavci. Pod vodou mohou vydržet osm až deset minut. Stejně jako napřkílad hroch má oči, uši a nozdry v jedné rovině. V zoologických zahradách se dožívají 12 let.
„Jejími hlavními nepřáteli jsou anakondy, kajmani, jaguáři a lidé, kteří je často loví pro maso. Potravu tvoří hlavně dužnaté vodní rostliny. Dorůstá délky jednoho metru, mezi prsty je plovací blána. Má poměrně řídkou a hrubou srst. Žijí sociálním způsobem života, v jedné skupině je samec, dvě až tři samice a mláďata. Na společném shromaždišti se může sejít až 100 jedinců," uvedla zooložka Miroslava Palacká. V Evropě chová kapybary přes 230 zahrad a zooparků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.