Češi letos přidělávají hodně práce hornorakouským horským záchranářům. Poslední případ se stal před pár dny, kdy museli dva lidé přečkat noc na hoře Schermberg, kam v pondělí ráno letěl vrtulník. Záchranář Christoph Preimesberger Pro redakci Drbny událost popsal a přidal některé rady.
Dva horolezci se zasekli v neděli večer na sevěrní stěně hornorakouské hory Schermberg, kde je oblíbená ferrata obtížnosti D. Když se setmělo, zavolali na tísňovou linku. Do terénu proto vyrazil vrtulník. Posádka viděla, že dva lidé sedí na malých římsách.
„Bylo to velmi složité. Nemohli jsme se na místo dostat kvůli tmě,“ řekl Drbně Christoph Preimesberger, předseda hornorakouské horské záchranné služby.
Dvojice musela na místě přečkat noc. V pondělí ráno vyrazil vrtulník znovu. „Konečně jsme je mohli vyzvednout s pomocí lana,“ popsal záchrannou akci Preimesberger.
Hornorakouský zpravodajský server ORF upozornil, že šlo o další událost, která souvisela s českými horolezci. Christoph Preimesberger ale připomněl, že Češi nezpůsobují nejvíce výjezdů. „S téměř sedmdesátiprocentním podílem na záchranných akcích jasně převažují Rakušané, následují Němci a teprve potom horolezci z Česka,“ řekl Preimesberger serveru.
„I když některé akce spojené s Čechy skončí v titulcích, v žebříčku národů se s osmi procenty zachráněných umístili „jen“ na třetím místě za Rakušany (70 procent) a Němci (12 procent),“ upřesnili pak hornorakouští záchranáři na svém facebookovém profilu konkrétní čísla.
Christoph Preimesberger zároveň ale připomněl, že si Češi velmi často vybírají náročné trasy, s nimiž mají následně problém. Nejdůležitější je podle něj důkladná příprava.
„Zkontrolujte vzdálenost, počasí, své zkušenosti a mimo jiné i vybavení. Nejčastější chybou je ignorovat kvalitní přípravu,“ řekl Preimesberger Drbně. Zároveň vzkázal, aby lidé při plánování počítali s rezervou pro případ, že se stane něco neočekávaného.
Horští záchranáři v Horním Rakousku nyní vyjíždějí třikrát až pětkrát denně. Vyráželi už za horolezci z Polska, Slovenska, Srí Lanky či některých jihoamerických zemí. V případě nouze mohou lidé volat na tísňovou linku. Operátoři mají k dispozici překladatelský program, aby mohli komunikovat s kýmkoliv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.