Plzeňští dronaři patří mezi průkopníky v oblasti spolupráce se záchrannými složkami. K dispozici jsou 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Vyjíždějí například k rozsáhlým požárům, u kterých mohou z výšky s pomocí termokamer sledovat případná ohniska. Jedním z takových případů byl noční výjezd k obci Úherce, kde plameny zachvátily pole a hrozilo, že se oheň rozšíří do blízkého lesa.
Dronaři ze Správy informačních technologií města Plzně (SIT) mají letos pořádně napilo. Jen za první pololetí letošního roku vyjížděli k více případům než za celý loňský rok. Asistují u dopravních nehod i u požárů. Právě chování živlů nelze přesně předpovídat, proto je dron s termovizí pro hasiče cenným pomocníkem, díky němuž získají cenný náskok.
„Vyráželi jsme například na noční výjezd k požáru lesa do obce Úherce, kde jsme pomocí termovize hledali ohniska požáru a monitorovali terén, zda se plameny nešíří dál, k tomu jsme měřili zasažené území. U obce Žinkovy jsme měli za úkol kontrolovat okolí již uhašeného pole, které vzplálo od kombajnu, aby se požár nerozšířil do lesního porostu. K požáru lesa u Blížejova na Domažlicku si nás hasiči povolali hlavně kvůli špatně přístupnému terénu, kdy jim obraz z dronu přinesl potřebný přehled,“ vyjmenoval některé z nedávných zásahů pilot a programátor úseku Drony SIT Josef Navrátil.
Služby dronařů využívají plzeňské složky integrovaného záchranného systému zcela zdarma, provoz financuje město. „Jako město jsme i nadále připraveni hradit služby spojené s jejich činností a jsme rádi, že tímto způsobem můžeme pomoci složkám IZS v jejich velice náročné práci,“ ujistil primátor města Plzně Pavel Šindelář (ODS).
Bezpilotní letouny je možné spatřit také například u vážných nehod. V těchto případech policisté využívají možnost podrobného nasnímání oblasti, což jim pomáhá s dalším vyšetřováním. „Bohužel jsme museli v závěru července vyjíždět i ke smrtelným nehodám, tento typ zásahů je samozřejmě i pro nás velmi obtížný. Řešili jsme také pátrání po pohřešované osobě, to mělo naštěstí dobrý konec,“ doplnil Navrátil.
Čtvrtek, 13. ledna 2022, 07:30
Při krizových událostech, jako jsou požáry nebo velké dopravní nehody, pomáhají stále častěji drony Správy informačních technologií města Plzně. Piloti dronů se teď se svojí špičkovou technikou zapojují i do pátrání po pohřešovaných osobách a...
„Kromě již zmíněných benefitů nasazení bezpilotního letounu v místě zásahu bych zmínil ještě fakt, že dronaři jsou schopni vyjet velmi rychle na místo určení – v některých případech rychleji než vrtulník. To je zásadní zvláště u pátrání po pohřešovaných osobách. Obecně využití dronu na místě zásahu, kde jej lze nasadit, má nespornou výhodu a je velikou podporou veliteli, aby měl jiný úhel pohledu na místo události a větší povědomí o jeho velikosti a rozsahu,“ vyzdvihl Michal Holeček z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.