Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Tachov opravil za tři miliony pietní místo Mohyla, jde o kulturní památku

Tachov opravil pietní místo Mohyla, kulturní památku na okraji města na kopci vysokém zhruba 500 metrů. Kamenný památník byl vybudován v roce 1948 jako místo posledního odpočinku 232 obětí pochodu smrti, které procházely územím Tachovska za 2. světové války. Památka, jíž dominuje betonový sloup s trnovou korunou, byla ve velmi špatném stavu. Město dá do obnovy loni a letos tři miliony korun a je opět přístupná.

„Nechali jsme udělat nový kříž, opravili kameny na Mohyle, obnovili schody, vysekali jsme to tam a provedli zahradnické úpravy, které letos ještě dokončíme," uvedl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova). K Mohyle vede dlouhá betonová cesta z vilové čtvrti, která končí schody. Podél cesty je vysázená alej, v okolí památníku pak parkové rostliny a motýlí keře. Jsou tam nové lampy a lavička. Je odtud výhled na město a kopce Českého lesa.

„Osadili jsme tam také kameru, aby to bylo pod dohledem. Protože někteří lidé, bohužel, neuznávají žádnou pietu a stahovali se tam bezdomovci a problémoví lidé popíjet," popsal starosta. Podle něj by se teď Mohyla mohla stát oblíbenou vycházkovou trasou. „Budou tam i nové cedule, aby bylo vše pořádně popsané a je to zahrnuté i do prohlídkového okruhu městem," řekl. Z centra Tachova je to tam mírně přes kilometr.

Podle Macáka šlo přes tachovský kopec v dubnu 1945 několik pochodů smrti lidí různých národností. „V Tachově je vyhnali z vlaku a šli pěšky do koncentračního tábora Flossenbürg, po cestě umírali nebo je zabíjeli," připomněl. Po válce se 15 hromadných hrobů objevených na Tachovsku otevřelo a mrtvé exhumovali, vložili do rakví a pohřbili kolem Mohyly ve dvou řadách. Hromadné hroby byly třeba u nedalekých obcí Studánka a Lesná, v místech, kde vězni přespávali. „Pokud se někdo nezvedl, že už nemohl, tak ho zastřelili," popisuje starosta. Na pietním místě se konají od roku 1948 vzpomínkové akce.

Podle Macáka panuje ve vztahu k Mohyle "ideový střet" skupin obyvatel a památkářů. „V podstatě to byl hřbitov, kde jsou pozůstatky zemřelých. Jenže teď je z toho už dlouho památník. Někteří lidé tvrdí, že se chodí po rakvích, ale památkáři, kteří do toho mluví, říkají, že je to památník," dodal. Projekt úprav byl podle starosty koncipován jako obnova památníku, ne jako úprava hřbitova.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ČTK/Chaloupka Miroslav

Štítky Tachov, pietní místo, oběti pochodu smrti, Mohyla, obnova, historie, kopec, památník, kulturní památka, druhá světová válka, Ladislav Macák, okres Tachov, smrt, Český les

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tachov opravil za tři miliony pietní místo Mohyla, jde o kulturní památku  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.