Památky Plzeňského kraje ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zahájí po dvou letech pandemie koronaviru sezonu v tradičním jarním termínu, a to v sobotu 2. dubna. Návštěvníci už při prohlídkách nemusí nosit respirátory. Čeká je ale zvýšení vstupného o deset až 30 korun. K novinkám patří zpřístupněné předzámčí v Červeném Poříčí na Klatovsku s výstavou o výchově mladých šlechticů, zážitkový okruh na lodičkách kolem hradu Švihov, opravený kostel v areálu kláštera Plasy a opravená hláska na zahradě zámku v Horšovském Týně.
Doprovodným programem roku bude Rok šlechtických slavností v zábavném duchu a 27. srpna Hradozámecká noc. „Věřím, že je před námi plnohodnotná sezona bez dramatických omezení," uvedl ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec. Zdražení vysvětlil omezeným provozem během pandemie spolu s růstem cen elektřiny o 100 procent a zdražením služeb za údržbu. Očekávané vyšší výnosy ale podle ředitele nepokryjí veškeré výdaje, Státní dotace územní památkové správě pokryjí jen 30 procent základního provozu a na zbytek si musí vydělat. Snižují se naopak ceny vstupného pro děti a mládež až do 24 let, děti do šesti let mají stále vstup zdarma. Rodinné vstupné se tak podle kastelánů zvýší mírně.
Se zahájením sezony bude na zámku Červené Poříčí otevřena výstava o výchově šlechticů v 19. století nazvaná Děti ze zlaté kolébky. „Veřejnosti tak bude poprvé zpřístupněno první patro budovy předzámčí. Tříletá obnova, která zahrnovala také vybudování expozice, odstranění garáží a rekonstrukci ohradní zdi, vyšla na více než 30 milionů," říká kastelán Marcel Čermák. Od začátku května se mohou návštěvníci hradu Švihov vydat na zážitkový okruh na loďkách vodním příkopem s osmi tematickými zastaveními. Současnou hlavní prohlídkovou trasu doplní model tří vývojových fází hradu a černínská obrazová galerie v tanečním sále, řekl kastelán Lukáš Bojčuk.
Čtvrtek, 17. března 2022, 07:30
Pět milionů korun potřebuje ještě najít Plzeňský kraj na dovybavení interiéru rekonstruované Semlerovy rezidence v Plzni a na dokončení kavárny, která bude sloužit pro zpříjemnění čekání návštěvníků na zahájení prohlídky. Ti se do nově...
Správa kláštera Plasy ve spolupráci s místní farností zpřístupní opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie. „Návštěvníky čeká i několik novinek, které se během rekonstrukce podařilo v kostele objevit. Uslyší příběh budovy od jejího vzniku po současnost, prohlédnou si románský portál, interiér a seznámí se se základními principy cisterciácké architektury," doplnil správce Pavel Duchoň. V zámeckém parku v Horšovském Týně mohou lidé vyhlédnout do okolní krajiny z hlásky, jejíž obnova stála deset milionů Kč.
Finišuje obnova kláštera Kladruby za 158 milionů Kč, podpořená EU, která bude uzavřená příští rok. Do druhé poloviny se posunuly stavební práce v klášteře Plasy, kam už šlo 160 milionů Kč. „Na starém opatství byla odstraněna novodobá nástavba a znovu vztyčen krov. Stavbě se vrátila důstojnost a opět působí jako součást metternichovského zámku. Na prelatuře se dokončuje oprava fasády a připravuje se oprava té vnitřní," řekl Duchoň. Restaurují se nástropní fresky, v pokojích zámecké prohlídkové trasy budou obnovené parkety, dveře a mobiliář.
Na zámku Nebílovy se opravuje barokní část zahrady za 22 milionů korun. Na hradě Velhartice pokračuje projekt Šumavská klenotnice za 18 milionů korun. Obnovují se fasády a sklepní prostory Huertova křídla, kde vzniká nová prohlídková trasa. Seznámí návštěvníky s obdobím nástupu Jiřího z Poděbrad na český trůn a cestováním v polovině 15. století, dodal kastelán Matěj Mejstřík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.