Počasí dnes13 °C, zítra14 °C
Úterý 7. května 2024  |  Svátek má Stanislav
Bez reklam

Hasiči s příchodem jara opakovaně varují před vypalováním trávy, lidé jsou ale nepoučitelní

Vypalování trávy se může rychle vymknout kontrole. Není tedy náhodou, že takovéto pálení zakazují hned tři zákony. Škody bývají většinou zanedbatelné, odpovědné osobě ale hrozí pokuta až do výše půl milionu korun. Každým rokem přitom hasiči upozorňují na to, jaká rizika s sebou nese pálení přírodního materiálu. Že na to lidi častokrát nedbají se ukazuje právě v jarním období, kdy je těchto výjezdů čím dál více. Za poslední dny vyjížděli hasiči z Plzeňského kraje k desítkám takových případů.

„Nedaleko Lhoty na Plzni severu hasíme požár paseky po pálení klestu,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. O zhruba tři hodiny později vyjížděli hasiči znovu k požáru travního porostu, tentokrát na Domažlicko. Do konce dne měli ještě další dva výjezdy k lesnímu požáru na jižním i severním Plzeňsku. Ve čtvrtek odpoledne se zase museli hasiči potýkat s ohněm nedaleko rozhledny Svatobor na Sušicku. I tam došlo k požárů stráně po pálení klestu. Zasažena byla plocha 200 x 200 metrů.

Vždy s příchodem jara apelují hasiči na veřejnost a opakují jaká s sebou nese pálení přírodního materiálu rizika. Statistiky výjezdů, ale mluví za vše. Vypalování trávy a porostů je přitom v České republice zakázáno hned třemi zákony, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti. Pokuty se v tomto případě mohou vyšplhat až na 500 tisíc korun.

Po úklidu zahrady je možné za určitých podmínek přírodní materiály spálit. „Kontrolované spalování přírodních materiálů po úklidu zahrad mohou provádět fyzické osoby za podmínek stanovených dotčenými zákony a za podmínek stanových vyhláškami obcí, a to na přiměřeně velikých hromadách za přítomnosti dospělé osoby a s připravenými prostředky k možnému hašení,“ upozorňují hasiči.

Platí zde také ohlašovací povinnost, pokud by ji lidé porušili mohou opět dostat vysokou pokutu. Hlášení pálení se provádí elektronicky přes formulář paleni.izscr.cz.

Základní pravidla pro pálení biologického materiálu:

  • Velikost hromady klestí je nutno volit tak, aby shořela v době, kdy je na místě přítomen dozor
  • Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit
  • Místo pro pálení se izoluje pruhem širokým nejméně jeden metr, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu (zeminu)
  • Místo spalování se zabezpečí dostatečným množstvím hasebních látek
  • Místo pálení lze opustit až po úplném uhašení ohně
  • Po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště je nutno místo pálení pravidelně kontrolovat
  • Příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny, spalovat klest lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů
  • Osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hasiči Sušice

Štítky hasiči, požár, jaro, les, tráva, pálení trávy, Plzeňský kraj, prevence, přírodní materiál, Plzeň, Lhota, okres Domažlice, Česko, Svatobor (Šumavské podhůří)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hasiči s příchodem jara opakovaně varují před vypalováním trávy, lidé jsou ale nepoučitelní  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.