Vůbec poprvé se do akce dostávají chytré zásahové obleky smartPRO, které vyvinuli odborníci Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a které vyrábí společnost GoodPro. Oděv dokáže měřit teplotu, zviditelní hasiče v zakouřených prostorách a dokáže přivolat pomoc. A to je jen drobný výčet funkcí zásahových obleků, za které by se nemusel stydět ani superhrdina z akčních filmů. Obleky přímo v praxi teď testují pražští hasiči ze stanice Radotín.
„Pro vědce snad nemůže být větší pocit zadostiučinění než když se technologie, na které pracoval řadu let v laboratoři, dostane do praxe. Ve spolupráci s průmyslovými partnery a také s Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje ze stanice v Plzni jsme několik let oblek vyvíjeli, vylepšovali a snažili se, aby hasičům v jejich náročné práci pomáhal. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy je prvním sborem, kde se chytré zásahové obleky uplatní," říká Radek Soukup z Fakulty elektrotechnické ZČU.
Obleky kromě ochrany před ohněm nabízí hned pět základních funkcí. Součástí této technologie je i mobilní aplikace, přes kterou se systém nastavuje a ovládá. A co konkrétně nová hasičská výbava umí? Mezi chytré prvky patří takzvané aktivní osvětlení, které zajišťuje šest LED diod na reflexním pruhu v oblasti hrudníku a rukávů. Ovládat je může hasič přes aplikaci nebo přes tlačítko na oděvu. Světla mají tři režimy, a to od blikání až po stálé svícení. Hasiči budou díky těmto vychytávkám lépe vidět například při nočním zásahu u dopravních nehod nebo v zakouřených interiérech.
Chytré hasičské obleky smartPRO, které vyvinuli naši vědci z Fakulty elektrotechnické se z vědeckých laboratoří přesouvají do ostrého provozu. Jako první je obléknou profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy! @HasiciPraha pic.twitter.com/KkCwRaJkyo
— ZČU (@ZapadoceskaUni) February 21, 2022
Obleky v sobě také mají zabudované dva teplotní senzory. Na levém rameni pro vnější teplotu a na hrudníku pro vnitřní. Když se hasič ocitne v situaci, že bude teplota už kritická, rozvití se mu na rukávu červené diody. Srze aplikaci si mohou hasiči limity případně upravit. Obleky disponují také funkcí trasování, která sleduje pohyb zasahujícího hasiče a údaje zanáší do mapy na chytrém telefonu.
Při zásazích jde hasičům kolikrát o život. Pokud se do takové situace dostanou, stačí aby na obleku odtrhli bezpečností pruh na levém límci. Tím se aktivuje alarm a blikání upozorní hasiče v bezprostředním okolí. Současně systém odešle přednastavenou SMS zprávu s GPS souřadnicemi až na tři předvolená čísla.
Všechny nashromážděné údaje se ukládají do černé skříňky, které je trvale umístěna v obleku spolu s řídící jednotkou. Data je možné bezkontaktně stáhnout do aplikace. Veliteli zásahu také slouží speciální webová aplikace, kde může on-line sledovat pohyb ostatních hasičů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.