V pořadí jedenácté mládě pásovce kulovitého přišlo na svět v prosinci a zatím není ještě jasné, zda se jedná o samce či samičku. Zoologická zahrada chová tento druh jihoamerického savce od roku 2010. Starostlivá matka mládě pečlivě schovává a pro chovatele je téměř nemožné určit přesný termín porodu.
„Samice mládě pečlivě schovává a v prvních týdnech zůstává skryto v dutinách vyplněných substrátem, i když je samička bezproblémová a kontaktní, je zároveň velmi citlivá na vyrušování v době odchovu, je tak velmi těžké mládě najít a určit přesnou dobu porodu je téměř nemožné. V prosinci měli ošetřovatelé štěstí, když samice využila dutinu, do které bylo možné nahlédnout, viděli mládě a potvrdili narození malého pásovce,“ popsala radostnou novinu kurátorka primátů a šelem plzeňské zoo Lenka Václavová.
O pár dnů později chovatelé mládě zkontrolovali a zjistili, že váží 400 gramů. Pohlaví je zatím nemožné určit, protože se mládě umí stočit do dokonalé koule, stejně jako dospělí jedinci. Rozbalit by ho šlo silou, ale k tomu chovatelé nikdy přistoupit nehodlají.
„Stačí pár týdnů opatrné manipulace a pásovci si uvyknou na kontakt, jejich obranný mechanismus pak není tak křečovitý a určení pohlaví bude možné,“ říká ze zkušenosti Václavová.
Plzeňská zoo chová pásovce kulovité od roku 2010 a štětinaté od roku 2002. Návštěvníci se s nimi setkají v Tropickém pavilonu Z, kde pásovci včetně aktuálního mláděte obývají společnou expozici s tamaríny žlutorukými. Další pásovci jsou k vidění také v amazonském pavilonu, kde žijí i další zástupci savců jihoamerického deštěného pralesa jako jsou drápkaté opice, chvostani, mirikiny, kuandu, kynkažu nebo paky nížinné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.