Plzeňskému kraji za deset let přibylo 11 044 obyvatel, průměrný věk byl 43 let

Autoři | Foto visitplzen.eu

Plzeňskému kraji za deset let přibylo 11 044 obyvatel, loni v kraji žilo 581 445 lidí. Vyplývá to z prvních výsledků loňského sčítání lidu, které zveřejnil na webu Český statistický úřad. Nárůst představuje zhruba dvě procenta. Počet obyvatel vzrostl v šesti krajích. Průměrný věk obyvatel kraje byl 43 roku, což je sedmá nejvyšší hodnota v Česku. V zemi loni žilo přes 10,52 milionu lidí.

Sčítání se uskutečnilo loni od 27. března do 11. května. Údaje jsou k prvnímu dni sčítací akce. Celkem 5,6 procenta lidí, kteří v té době žili v Plzeňském kraji, mělo cizí státní občanství. To je mezi všemi kraji po Praze druhý nejvyšší podíl. Vysokoškolské vzdělání mělo 15,4 procenta obyvatel, což je mezi regiony Česka sedmý nejnižší podíl. V kraji bylo 144 038 domů.

Sčítání se pořádá každých deset let, a to nejen v ČR. Umožňuje zmapovat situaci v jednotlivých zemích a porovnávat ji. Zatímco řada států údaje získává ze svých registrů a dotazuje se jen vzorku několika tisícovek lidí, v České republice se museli zapojit všichni obyvatelé. Česko totiž nemělo rejstříky, z nichž by se daly potřebné informace získat.

V celé ČR za deset let přibylo obyvatel. Loni jich v zemi žilo přes 10,52 milionu, tedy o 87.600 víc než v roce 2011. Téměř polovina lidí bydlela ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Pokračoval trend, kdy se lidé soustřeďují do některých krajů. Obyvatel naopak ubývalo na severovýchodě, východě a severozápadě republiky, tedy v chudších příhraničních regionech. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 roku, za desetiletí zestárl o 1,7 roku. Ženy tvořily 50,7 procenta populace, muži 49,3 procenta.

Cizinci tvořili 4,7 procenta obyvatel

V zemi jich žilo téměř půl milionu, 490 400. Nejpočetnější skupinou byli Ukrajinci. Představují téměř 30 procent lidí ze zahraničí. Bylo jich asi 150 200. Slováků v ČR žilo asi 95 600, Vietnamců 54 200 a Rusů 35 300.

Počet lidí nad 65 let se zvýšil. Dostal se na 2,1 milionu. Je o půl milionu vyšší než v roce 2011 při posledním sčítání. V důchodovém věku je tak každý pátý obyvatel země. Přibylo také dětí. Poprvé od začátku 80. let minulého století poklesl počet lidí v produktivním věku.

Ženy jsou vzdělanější než muži. Při minulém sčítání byl vyšší podíl vysokoškoláků ještě mezi muži, teď už mezi ženami. Celkem mělo loni v ČR vysokoškolské vzdělání přes 1,55 milionu lidí, tedy 18 procent ve věku nad 15 let. Před desetiletím to bylo 1,11 milionu, tedy téměř 13 procent. V Praze mělo minulý rok vysokoškolský titul 36 procent lidí. Podíl lidí se základním vzděláním a bez maturity klesá.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky statistika, počet obyvatel, sčítání obyvatel, Plzeňský kraj, Česko, Český statistický úřad, Praha, průměrný věk

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.