Vůbec poprvé bude vánočním stromem na plzeňském náměstí jedle obrovská. Městu ji nabídli majitelé ze zahrady v Zahrádce na Plzeňsku, kterým vzrostlý obr stíní na dům. V pátek 12. listopadu odborná firma strom pokácí a v nočních hodinách usadí. Slavnostní rozsvícení stromečku, kterému mohli Plzeňané vybrat v anketě ozdoby, bude o první adventní neděli čili 28. listopadu.
„Jedli obrovskou sázeli manželé Křížovi na své zahradě před čtyřiceti lety a my jsme moc rádi, že nám ji nabídli. Plzeň tak bude asi jediným městem s tak velkou vánoční jedlí obrovskou, která se u nás obvykle vysazuje hlavně v parcích,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).
Strom momentálně roste v těsné blízkosti domu a stíní do oken v prvním patře. Místo jedle by tam manželé chtěli vysadit jabloň. O pokácení i odvoz se postará Správa veřejného statku. O ideálním stromečku nerozhoduje jen jeho velikost a tvar, ale také vzdálenost a přístupnost techniky. „Jeřáb a odvozní souprava musí mít dostatek prostoru s pevným podkladem pro naložení řezaného stromu. Při transportu leží pokácený strom na ocelových podpěrách, aby nedošlo k poškození větví,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP09).
O ozdobách rozhodli Plzeňané v anketě. Vybat mohli také podobu výzdoby na Klatovské třídě
„Letos jsme vánoční strom vybrali opravdu až na poslední chvíli,“ uvedl Richard Havelka z Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně. „Nabídek nebylo mnoho a převažovaly ty z mimoplzeňských lokalit. Ti, kteří mají na svých pozemcích vzrostlý exemplář smrku, jedle nebo douglasky, by už teď měli zvažovat, zda by z něj nechtěli udělat za dva až tři roky vánoční strom na plzeňské náměstí,“ doplnil.
Kácení letošního stromu začne v pátek 12. listopadu dopoledne, na plzeňské náměstí dorazí náklad po 22:00. Strom pak jeřáb před půlnocí usadí do 1,5 metru hlubokého otvoru na náměstí.
„Vzhledem k nutnosti dostatku prostoru pro nakládku a bezpečný odvoz bohužel musíme nabídky jedinců na vánoční strom například ze zahrádkářských kolonií odmítat,“ vysvětlil Miloš Pacolt ze Správy veřejného statku města Plzně, který spolu s kolegou celou tuto akci každoročně koordinuje.
Jedle obrovská pochází ze Severní Ameriky a do Evropy byla dovezena spolu s dalšími dřevinami pro zámecké parky Davidem Douglasem v roce 1831, jako například douglaska tisolistá. U nás bývá oblíbená jako okrasná dřevina, v USA je oblíbeným vánočním stromem. Roste velmi rychle a vytváří velké množství dřevní hmoty, která se využívá jako zdroj vlákniny, řeziva a nepříliš kvalitního stavebního dříví. Ve své domovině se dožívá stáří okolo 250 až 300 let, v evropských podmínkách obvykle méně. Američtí indiáni využívali její silně aromatické pryskyřice k vymazávání lodí a vnitřků budov.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.