Trosky zřícených dvojčat v New Yorku se odklízely i půl roku po útoku, byli jsme u toho

Autoři | Foto Richard Beneš

Bezprostředně po útoku na Světové obchodní centrum v září 2001 bylo jasné, že se turisté do Spojených států jen tak nepohrnou. Šest měsíců po útoku jel situaci zmapovat novinář a současný šéfredaktor Plzeňské Drbny Richard Beneš. Ačkoli od tragické události v té době uplynulo půl roku, byla atmosféra stále ponurá a v troskách dvojčat se dál pohybovala těžká technika. Budovy, které dotvářely ikonické panorama New Yorku nahradily dva světelné sloupce, které ozařovaly noční oblohu.

„Začátkem dubna 2002 chtěli v USA ukázat, že je New York bezpečné místo. V té době také otevřeli nad Ground Zero vyhlídkovou plošinu, kam se mohli lidé přijít podívat a spatřit místa, kde se věže Světového obchodního centra zhroutily. Vše bylo na přesný čas organizované a byly nutné rezervace. Z plošiny toho tenkrát moc vidět nebylo a ve výhledu bránila vysoká hradba. Vidět byl jen ten obrovský otevřený prostor. Ta plocha, která se na místě vytvořila po zřícených dvojčatech. Vidět byly i silně poškozené okolní budovy zakryté plachtou. Co se ale děje dole vidět nebylo,“ popisuje prvotní zážitky s New Yorkem Richard Beneš.

Celé místo připomínalo obří staveničtě.

Jako novináře ho ale tento pohled pro turisty neuspokojil, potřeboval reportážní snímky a tak blok obešel. „Dostal jsem se až do míst, kde bylo vidět techniku, která tam na místě stále ještě odklízela obrovské množství trosek. Přiblížil jsem se kam až to šlo. V té ulici stáli policisté. Uvnitř Grand Zero to vypadalo jako na obrovském staveništi. Pracovala tam spousta lidí. Jedno auto za druhým vyváželo sutiny,“ pokračuje ve vyprávění.

Bronzová koule v Battery Parku byla původně centrální částí skulptury zdobící náměstí před dvojčaty. V troskách ji nalezli odklízeči. 

V místě neštěstí a v bezprostředním okolí lidé psali vzkazy obětem, pokládali květiny a zapalovali svíčky. Půl roku po neštěstí už život ve městě dál plynul, atmosféra tam stále byla ovšem velmi ponurá. „Zajímavé a poněkud zarážející bylo to, že všude v ulicích stálo plno lidí, většinou černochů, kteří tam měli provizorní stánky. V nich prodávali alba s fotografiemi z 11. září a následných dní. Mnozí obyvatelé NY ale těžce nesli, že si z tragédie udělali tento byznys. Byl jsem svědkem jedné hádky, kdy muž nabádal kolemjdoucí, aby si alba s fotografiemi nekupovali a s prodejcem se tam pohádal,“ podotýká Beneš.

Teroristické útoky z 11. září si vyžádaly 2977 obětí, mezi kterými bylo i 340 hasičů a 72 příslušníků bezpečnostních složek. S nimi zemřelo také 19 únosců pocházejících většinou ze Saúdské Arábie. K útokům se posléze přihlásil Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

„Dostal jsem se i do jedné hasičské zbrojnice, odkud posádky vyjížděly 11. září k zásahu. Opět to bylo velmi emotivní. To na mě zapůsobilo snad úplně nejsilněji. Tam si člověk uvědomil snad úplně nejvíce tu tragédii. V hasičárně měli na zdi tabuli s denním rozpisem směn. Byla tam napsaná jména hasičů, kteří ten den sloužili, vyjeli do akce a zahynuli. U jejich jmen byly různé vzkazy od kolegů typu „nezapomeneme“ a podobně. Hasič, co nás provázel říkal, že nebyla snad stanice, kde by někdo toho nezemřel. Dodnes mám při té vzpomínce na hasičárnu slzy v očích,“ dodal Beneš.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky teroristický útok, WTC, 11. září 2001, turismus, New York, dvojčata, USA, Světové obchodní centrum, Drbna.cz, GROUND ZERO a.s., Usáma bin Ládin, Al-Káida, Saúdská Arábie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.