Maličké mládě ohroženého primáta přišlo v Plzni na svět před šesti týdny. Zatím není jasné, zda je to samec či samička. Lemury rákosové chová plzeňská zoologická zahrada jako jediná v Česku, a to od roku 2008. Letos se jedná už o druhé mládě, první se narodilo už v květnu.
Před třinácti lety začala plzeňská zoo jako jediná v tuzemsku s chovem toho druhu lemura. V Letošním roce se ošetřovatelé radovali už ze dvou mláďat. Rodina lemurů rákosových momentálně čítá šest jedinců.
„Lemur rákosový se vyskytuje pouze u největšího madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Nejčastěji bývá aktivní během úsvitu a soumraku. Odpočinek tráví na stéblech šáchoru. Spolu s dalšími třemi druhy rostlin je také jeho jedinou potravou,“ popisuje mluvčí zahrady Martin Vobruba.
Květnový přírůstek, foto: Kateřina Misíková
Lemur je také velmi zdatný plavec. Zvířata žijí v malých rodinných skupinkách o třech až pěti jedincích. Ve skupinách sice převažují samci, vůdčí roli však zastává samice. Malý primát je velmi drobný, od hlavy k ocasu měří kolem 30 centimetrů a váží zhruba jedno kilo. Jedná se o kriticky ohrožený druh, neboť jeho přirozené prostředí se neustále zmenšuje na úkor nových rýžových polí.
„Pro ochranu jezera a jeho okolí byl sestaven samostatný projekt, podporovaný i z výtěžku evropské madagaskarské kampaně z minulých let. Naše zvířata jsou jedinými zástupci svého druhu v ČR,“ doplnil Vobruba.
Podle fanouškovského webu zootierliste.de má lemury rákosové v Evropě 25 zahrad, z toho 11 je v Británii a na ostrovech Man a Jersey. Plzeňská zoo má bohatou kolekci 11 druhů lemurů. Žijí zde tři formy lemura vari, šest druhů lemurů rodu Eulemur, lemur kata a lemur rákosový. Obdivovat je mohou lidé v pavilonu Madagaskar.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.