Z kostnice si lidé odnášeli netradiční suvenýry, jedna z lebek se tam teď vrátila po 35 letech

Autoři | Foto Spolek Přátel Mouřence

Kostnice u kostela svatého Mořice na šumavském Mouřenci byla za minulého režimu volně přístupná. Stala se terčem vandalů i turistů, kteří si z místa mnohdy odnášeli nevšední upomínky. Lebky a kosti si vystavovali doma nebo je pohodili v lese. Jednu z nich takto nalezl dvacetiletý mladík z Prahy. Díky němu se dostalo lebce náležitého zakonzervování a opět se vrátila na své místo. Její cesta zpět domů trvala dlouhých 35 let.

„Před zhruba 35 lety jsem lebku našel v lese, kde si s ní hrály děti. Byl jsem akorát na cestě z kostela, kam jsme se od té doby nevrátil. Lebka je podle vyjádření medičky dámská. Je vyspravená a ošetřená peroxidem vodíku a nalakovaná,“ vysvětluje pan Karel. „Jen doufám, že nás neopustí štěstí, brali jsme ji jako patrona naší domácnosti, ale asi ji tady bude líp,“ doplnil s úsměvem.

Vrátit lebku na místo jejího posledního odpočinku byl podle něj závazek, který musel splnit. Návrat lebky kvitoval i Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který se o kostel s kostnici řadu let stará.

 „Kostnice je jeden velký hrob, jsou v něm ostatky našich předků, které si zaslouží úctu a klid. Nejsou to žádné suvenýry. V budoucnu přivítáme každého, kdo se rozhodne vrátit na Mouřenec něco, co tam kdysi sebral. Jeho svědomí se určitě uleví, nás to potěší a Mouřenci to pomůže ke kráse a k obnově,“ uvedl Milota.

Tento příběh ale není zdaleka prvním. Už dříve se tam vrátila lebka, a to dokonce po neuvěřitelných 47 letech. „Jednu mouřeneckou lebku už nám před lety přivezl pán z Třebíče. Další pán vrátil před lety do kostela tři srdce z mouřeneckých zvonů. Do té doby je měli na rodinné chalupě," vzpomíná Milota. Na aukčním portálu se také podařilo vydražit kdysi ukradená dvířka z oltáře. 

Kosti z kostnice prý v minulosti využíval při studiu nejeden medik. Řadu kostí ale od 60. let minulého století odnesli také vandalové a jen je pohodili v lese. V 90. letech při rekonstrukci kostela jich dělníci z okolních lesů přivezli zpět do kostnice velké množství.

Kostel sv. Mořice pochází z období kolem roku 1220. Pozdně románská stavba byla goticky a barokně upravena. Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1946 nastala devastace. Uprostřed kostela bylo ohniště, na které vandalové přikládali kusy oltářů a lavic. Na začátku 90. let 20. století byl kostel díky finanční sbírce německých rodáků opraven. Barokní kostnice z 18. století je na severní straně hřbitova.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kostnice, Mouřenec, kostek, Šumava, lebka, kosti, ostatky, historie, kostel, les, Praha, Kostel svatého Mořice, Lukáš Milota

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.