Kulturní dům Družba bude od tohoto víkendu opět patřit kultuře. Tempo očkování se zpomaluje, proto se zdravotníci opět vrátí zpět do Klatovské nemocnice. Klatovy byly přitom prvním městem v Plzeňském kraji, kde začali proti covidu očkovat i v jiném než zdravotnickém zařízení.
Od pátku 20. srpna bude Klatovská nemocnice očkovat už výhradně v nemocnici, a to v monobloku v ortopedické ambulanci. Od 26. ledna do současnosti podali zdravotníci v Družbě zhruba 40 tisíc dávek vakcíny.
„Věříme, že to přispěje k tomu, aby případné další vlny pandemie nemoci covid měly mírný průběh a aby nejen náš klatovský kulturní dům sloužil do budoucna už pouze svému původnímu účelu," doplňuje ředitel Klatovské nemocnice Jiří Zeithaml.
Nadále se bude očkovat v kulturním domě ve Stodu. Očkování tam bude pokračovat minimálně do listopadu. Velkokapacitní očkovací místo v Plzni v sále učiliště ve Vejprnické ulici bude v provozu do konce září.
„Nemocnice Plzeňského kraje provozují dlouhodobě šest očkovacích míst, které jsou v Plzni, Klatovech, Domažlicích, Stodu, Rokycanech a v Plané. K včerejšímu večeru podala všechna uvedená očkovací místa přes 263 tisíc dávek vakcín. Očkování bylo dokončeno u 125 tisíců osob,“ shrnul mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.
Na některých očkovacích místech je dále možné si vybrat typ vakcíny. K dispozici je hlavně vakcína od společnosti Pfizer a dle očkovacího místa také Moderna nebo jednodávkový Janssen. Nemocnice Plzeňského kraje také postavily čtyři mobilní očkovací týmy. Od tohoto týdne začnou obsluhovat Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, jižní Plzeňsko a Rokycansko.
Nejvíce vakcín aplikovalo zájemcům Velkokapacitní očkovací místo v Plzni-Skvrňanech (přes 87 tisíc), Stodské nemocnice (52 tis.) a Klatovské nemocnice (47,5 tis)
„Kontaktujeme starosty a starostky jednotlivých obcí případně i měst v regionu, především těch, kde je míra proočkování pod krajským průměrem, a informujeme je o možnostech, že by se u nich zastavil náš mobilní očkovací tým. Na vedení obce pak je, aby oslovilo obyvatele, zjistilo zájem a pak už stačí se jen domluvit na konkrétním termínu, kdy očkovací tým přijede,“ popisuje za Klatovskou nemocnici Vladimíra Nováčková.
Nejnižší podíl naočkovaných obyvatel mají v kraji především menší obce do 200 obyvatel, které jsou vzdálenější od velkých stacionárních očkovacích míst. Tam stačí k nízkému průměru malé množství nenaočkovaných obyvatel. Nezřídka se jedná také o příhraniční regiony, kde může být důvodem nízkého podílu naočkovaných i skutečnost, že řada lidí pracuje v zahraničí jako pendleři, z nichž někteří podstoupili očkování v Německu a v české evidenci jsou zatím evidováni jako neočkovaní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.