Tlející dřevo je pro lesní ekosystém nezbytné, jeho význam zkoumají vědci z ČR a Bavorska

Autoři | Foto Jan Kozel

Je nutné padlý strom okamžitě odvést z lesa pryč nebo je lepší nechat ho na místě? Právě to zkoumají čeští a zahraniční vědci na Šumavě. Tlející dřevo je podle výzkumů nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů a je důležité pro zachování druhové rozmanitosti naší přírody.

„Tlející dřevo má nedocenitelnou roli v koloběhu živin, v přirozené obnově lesů, ovlivňuje funkce a strukturu vodních toků, morfologii svahů, různorodost prostředí a především má pozitivní vliv na přírodní rozmanitost tisíců druhů organismů – bakterií, řas, hub, mechů, játrovek, lišejníků, kapraďorostů, roztočů, hmyzu, ptáků a dalších,“ vysvětluje koordinátor projektu za Správu NP Šumava Jaroslav Červenka.

Malá přírodní rezervace nepřestává překvapovat, odborníci tam objevili kriticky ohrožené druhy

Přírodní rezervace Ostrůvek v oblasti Českého lesa bývá často opomíjená. Jedná se o těžko přístupné a neprozkoumané území. Také to je důvod, proč přírodovědce nepřestává překvapovat. Během posledního bádání objevili 90 druhů lišejníků a dva vzácné...

Přeshraniční Česko-Bavorský projekt se soustředí na zásahové lesní porosty. Výzkumníci vybrali tři lokality o celkové rozloze 55 hektarů. Na jednom hektaru pak ponechali zhruba 40 metrů krychlových dříví k zetlení.

„V porostech zůstávají starší souše nebo stromy napadené kůrovcem, které jsme pokáceli a asanovali. K tomu jsme přednostně využívali inovativní metodu drážkování, která na kmenu zanechává dostatečný podíl kůry. Díky tomu se kmen může přirozeně rozkládat a biologická hodnota dřevní hmoty je tak zachována,“ uvádí Červenka.

Detail drážkování, foto: Jan Kozel

Velký důraz kladou vědci na dlouhodobý monitoring, aby mohli provedená opatření co nejlépe zhodnotit a prozkoumat, jak se na místě proměnila druhová pestrost. Svou pozornost tak upnou na všechny druhy hub, lišejníky, mechorosty a na hmyz. To vše potrvá několik let.

„Výsledky tohoto monitoringu samozřejmě budeme zpracovávat, vyhodnocovat. Konečným výstupem bude koncepce ponechávání tlejícího dřeva, která bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky. Cílem je ukázat způsoby, jak lze v lesích hospodařit a zároveň v nich zachovat biologickou rozmanitost,“ dodává závěrem Červenka.

Akce zahrnuje také přeshraniční exkurze pro lesní správce, studenty i orgány státní správy ochrany přírody. Celkový rozpočet projektu činí přes 787 000 euro, z toho šumavský park získá necelou čtvrtinu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Šumava, NP, Bavorsko, výzkum, les, ekosystém, ekologie, dřevo, Česko, Jaroslav Červenka, projekt, Jan Kozel, Národní park Šumava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.