pondělí 27. září 2021 Jonáš

Zdravotníci začali s očkováním plzeňských bezdomovců, dostanou jednodávkovou vakcínu

Ačkoli nemá plzeňská radnice povinnost zajistit očkování lidem bez domova, přesto se k tomuto kroku rozhodla. Kromě osob bez střechy nad hlavou nabízí odbor sociálních služeb a Městská charita Plzeň očkování také lidem žijícím na ubytovnách. S aplikací vakcíny začali zdravotníci ve středu v Domově sv. Františka v Plzni, kam dorazilo 47 zájemců.

Plzeň ve spolupráci s EUC klinikou začala s očkováním proti onemocnění covid-19 lidí u lidí bez domova. Cílem je hlavně zamezit šíření nemoci ve společnosti a ochránit zranitelnou skupinu osob. Zájem o vakcínu měla skoro padesátka lidí.

„Ačkoli nám nikdo tuto povinnost neukládá, vyhodnotili jsme, že je správné jít touto cestou v zájmu ochrany veřejného zdraví všech Plzeňanů. Tento záměr koresponduje s dlouhodobou snahou města věnovat pozornost všem skupinám obyvatel,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa (ODS).

První vlna očkování už proběhla ve středu v areálu Domova sv. Františka ve Wenzigově ulici. S registrací k očkování pomáhali také sociální pracovníci. Zájemci dostali jednodávkovou vakcínu, a to z čistě z praktických důvodů.  

„Nechceme jít direktivní cestou, evidovat očkované první dávkou a zároveň je zavázat, aby se dostavili v přesný den a hodinu na dávku druhou, protože víme, že u řady z nich by to byl problém, některé už bychom ani nedohledali. A tím by celá záležitost ztratila smysl. Pokud chceme nabídnout pomoc a ochránit i tuto cílovou skupinu, pak je třeba přijít za ní, co nejméně věc komplikovat,“ upřesnil radní David Šlouf (ODS).

Logisticky se přitom nejednalo o jednoduchou akci. Klíčovou roli sehrály neziskové organizace, které jsou s lidmi bez domova v úzkém kontaktu a přesvědčily je o nezbytnosti očkování. „Významným partnerem v boji proti koronaviru je pro město od počátku vakcinace EUC klinika a její vedení. I tentokrát mobilní tým EUC kliniky vstřícně zareagoval, a město tak mohlo nabídnout očkování i lidem, kteří z mnoha důvodů nemají možnost nebo zájem dostavit se do standardních očkovacích center,“ uzavřel Šlouf.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Magistrát města Plzně

Štítky COVID-19, koronavirus, Plzeň, očkování, bezdomovci, charita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.