Jedenáct let byl Bořek ozdobou plzeňské zoo a spolu s Jirkou a Lexem patřil mezi nejoblíbenější exempláře v zahradě. Nyní jeho cesta vede dál do Safari Parku ve Dvoře Králové. Ošetřovatelé doufají, že právě tam zplodí své první potomky. Na zástupce žirafy Rothschildovy přitom čekala zahrada v Plzni téměř půl století, přání se vyplnilo v květnu 2010.
„Transport opustil brány zoo ve čtvrtek 8. července v devět hodin ráno. Bořek se narodil 11. července 2008 v Zoo Praha. V Plzni zůstává stejně starý Lex z Ostravy a o rok mladší samec Jirka z Prahy,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.
Fandové plzeňské zoo čekali na žirafy téměř 50 let. Historie jejich chovu se začala psát v roce 2010, kdy do zahrady dorazil samec Lex z Ostravy. Do té doby nikdy žirafy v Plzni nebyly. Lexe pak doplnili ještě dva zástupci žirafy Rothschildovy a vznikla tak samčí skupina, která byla plně v souladu s Evropským záchranným programem.
„Některé zoo mívají mládenecké skupiny bez samic. Je to kvůli celkové kapacitě evropských zoo a faktu, že v chovném stádě nemůže být více dospělých samců. Zhruba dvouletí samci musejí proto odjíždět ze svých rodných zoo. Plzeňská zoo tak plní významnou roli v rámci záchranného programu, samci byli v rezervě pro případné uvolněné místo v chovném stádě v jiné zoo, k čemuž došlo právě nyní,“ dodal Vobruba.
V současnosti rozeznáváme čtyři druhy žiraf, přičemž žirafa Rothschildova v současné taxonomii spadá pod žirafy núbijské, tedy poddruhu nejohroženějšího druhu žirafy, žirafy severní. Největší populace žirafy Rothschildovy žije v národním parku Murchison falls v Ugandě. Denně spořádá žirafa téměř 30 kilo sena, píce a okusu. Chovatelé jim ještě mnohdy podstrojují také směsí zeleniny, ovesných vloček či sušených kopřiv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.