Tři zříceniny, jeden hrad a jedna mohyla. To jsou cíle, kam se mohou lidé vydat spolu s archeology z plzeňské filozofické fakulty. Unikátní projekt nabídne zájemcům například výlet na zříceninu hradu Litice u Plzně. Díky akci budou mít návštěvníci také unikátní příležitost na vlastní oči sledovat archeologický výzkum mohyly v Dušníkách na Litoměřicku.
„Plzeňští archeologové přichystali prohlídky pěti takových míst v Plzeňském, Středočeském, Jihočeském i Ústeckém kraji. Stejně jako vloni zavedou návštěvníky na zříceninu hradu Litice u Plzně, čtyři další lokality jsou nové a neméně zajímavé,“ říká mluvčí univerzity Šárka Stará.
První zastávka bude přímo v Plzeňském kraji, a to již 2. července. Zájemci se budou moci podívat do Litic, kde budou s odborníky zkoumat jeden z nejstarších šlechtických hradů na našem území. Zde se dozví, jaký byl důvod jeho vzniku i jakou plnil v průběhu dějin funkci.
„Hrad stál na místě staršího pravěkého osídlení, poprvé byl opevněn patrně již v mladší době kamenné a další etapy využití budoucího hradního staveniště je možné datovat do starší doby železné a raného středověku. Plocha zaniklého hradu pak byla využívána nejen v průběhu novověku, ale také na konci druhé světové války, kdy vznikla dvě dochovaná palebná postavení,“ přibližuje mluvčí.
3. a 9. července se představí archeologové gotický opevněný objekt na pomezí mezi hradem a tvrzí v Opálce. Objekt nyní prochází rekonstrukcí a jinak není běžně přístupný. „Prohlídka se bude věnovat stavebnímu vývoji lokality, možnostem památkové prezentace jednotlivých částí areálu a významu Opálky v rámci středověkých mocenských, sídelních a hospodářských struktur,“ vysvětluje Stará.
Ve Středočeském kraji se zájemcům představí manský dům hradu Křivoklát. V Jihočeském kraji bude k vidění hradní zřícenina Pořešín z přelomu 13. a 14. století. Na konci srpna se pozornost upne na prohlídku Dušníků v Ústeckém kraji. Jedná se o mohyly z pozdní doby kamenné.
„Podlouhlý zemní násep kryl hroby významných jedinců eneolitických populací a v Čechách se podobných objektů zachovalo velmi málo. Mohyla je zachována minimálně do výšky 1,2 metru, což z ní činní nejlépe dochovaný objekt tohoto typu v Čechách,“ dodala Stará.
Opět platí, že účast na většině prohlídek Archeologického léta je bezplatná, nicméně kvůli kapacitě je nutné si místa zarezervovat. Celkem se lidé mohou vydat v rámci celé repubky na 90 lokalit, kde se uskuteční více než 250 komentovaných prohlídek. Akci pořádají Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími pracovišti
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.