čtvrtek 29. července 2021 Marta

Vzácné varhany opět rozeznívají kostel v Manětíně, nadšenci o jejich záchranu bojovali deset let

Po desetileté snaze o záchranu zazněly konečně v plné síle rekonstruované historicky velmi cenné varhany v kostele sv. Barbory v Manětíně na Plzeňsku. Barokní nástroj, od jehož umístění do kostela letos uplyne 300 let, pochází z dílny varhanáře Leopolda Spiegela. Jedinečnost varhan spočívá v tom, že mají původní barokní zvuk z doby svého vzniku. Na rozdíl od jiných nástrojů, které se postupně po staletí zvukově přizpůsobovaly hudebnímu vkusu dané doby, hrají manětínské varhany stejně jako před 300 lety.

„Nástroj se podařilo celý odborně a velmi šetrně zrestaurovat do dnešního velmi krásného stavu. Je to rarita, dostáváme se do úplně barokního zvuku té doby. Podle odborníků patří mezi top deset nástrojů v této zemi," uvedl Marek Roštík ze spolku Svět podle Jakuba. Před deseti lety, když se spolek rozhodl o záchranu nástroje bojovat, to ale nadějně nevypadalo. Dřevěné píšťaly i skříň varhan byly silně zasažené červotočem, poškozené byly i některé kovové píšťaly, u nichž výzkumný ústav potvrdil napadení takzvaným cínovým morem.

Nakonec se ale podle Roštíka podařilo zachránit naprostou většinu původního fondu varhan. Věrnými kopiemi byly nahrazené jen dvě malé cínové píšťaly. „Dřevěné píšťaly napadené červotočem se musely ošetřit nebo truhlářsky opravit. Všechny podstatné intonační prvky ale zůstaly zachovány, tudíž se zvuk neztratil," říká Roštík. Při renovaci měchů čekalo opraváře další překvapení. Přišlo se na to, že části měchů jsou ještě z daleko staršího nástroje. „Jsou druhou nejstarší hrající částí v České republice, jsou z roku 1530, což je naprostá rarita," prozradil Roštík.

Oprava varhan, skříně a další úpravy stály nakonec přes tři miliony korun, původní odhady počítaly až s dvojnásobkem ceny. Spolek Svět podle Jakuba, kteří založili Roštíkovi na počet svého zemřelého syna na podporu mladých umělců, svými aktivitami získal na opravu asi 700 tisíc korun, na opravu přispěl významně i Plzeňský kraj a pomohlo také ministerstvo kultury.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Svět podle Jakuba

Štítky varhany, Manětín, Svět podle Jakuba, spolek, hudba, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.