Dříve zapovězené místo se poprvé otevře veřejnosti, nahlédněte i vy do historické vodárny

Autoři | Foto Vodárna Plzeň | Zdroj Vodárna Plzeň

Vodojem Homolka s úpravnou vody začal Plzeňanům sloužit už v roce 1889, tehdy se dokonce uskutečnil historicky první odběr vody z řeky Úhlavy, která zásobuje město vodou dodnes. Stavba platila za naprostý technický unikát a vyšla na milion zlatých. Nyní Vodárna Plzeň poprvé zpřístupní okolí vodojemu veřejnosti a nechá zájemce nahlédnout také do historické Chabalovy filtrace.

„Skalnatý vrchol, porostlý řídkou travinou, byl pastvinou ovcím a eldoradem dětí. Na svazích pak, zejména při západním úpatí, pečlivě spravována byla úrodná pole doudleveckých občanů. V dávných dobách vedla tudy důležitá cesta na Hradiště, kde byla stará tvrz a na polích pod Homolkou staré pohřebiště. V roce 1886 objevilo se na Homolce několik lidí, kteří se procházeli, vytyčovali a proměřovali celý terén mezi řekou a vrcholem,“ těmito slovy popsal naprosté začátky plzeňské vodárny její první ředitel Karel Werstadt.

Vodárna v Doudlevcích v roce 1889

Úpravna vody na Homolce byla ve své době opravdu revoluční počin a tomu odpovídala i hodnota projektu, což by v přepočtu na dnešní dobu dělalo čtvrt miliardy korun. Její realizace byla dokončena za jeden a půl roku. „Je to výjimečné místo, kam byl 132 let zapovězený přístup z důvodu ochrany citlivého uzlu systému zásobování pitnou vodou pro velkou část Plzně a následně dalších připojených lokalit," uvedl generální ředitel Vodárny Jiří Kozohorský.

Program u vodojemu představí Pecha KuchaNight 

Okolí vodárny se zpřístupní 25. června během 34. Pecha KuchaNight. U historické vodárny se vystřídá devět inspirativních tvůrců od architektury až po kavárenství, kteří přednesou své příběhy a vize. Mezi nimi bude například držitel ceny Thálie Pavel Režný, choreografka Petra Parvoničová, designérka Markéta Kalivodová a další. Kapacita je omezená na 500 diváků.

„Homolka je jediný parkový kopec v širším centru Plzně. V řadě měst jsou tyto kopce přístupné, dokonce i ty s vodárnou. Samozřejmě tady to má jiná pravidla. Je taková vize, že by se to jednou mohlo povést," říká hlavní organizátor Jakub Mareš, předseda plzeňského spolku mladých lidí K světu.

Akce začne ve 20:20 koncertem mladé kapely a prezentace budou od 21:30. Kromě toho budou moci návštěvníci nahlédnout také do historické Chabalovy filtrace z let 1924‐1926.

Jde o krásnou vodohospodářskou stavbu, která byla svou čtyřstupňovou pískovou filtrací v době svého vzniku technickým unikátem, a byla provozována do konce 1997. Prostory dnes využívá soukromá firma k chovu a prodeji ryb,“ dodala mluvčí Vodárny Dana Veselá.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vodárna, vodojem, Homolka, historie, úpravna vody, Plzeň, filtrace, Úhlava, Jakub Mareš, Pavel Režný, Doudlevce

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.