čtvrtek 29. července 2021 Marta

Školy bez roušek i pět tisíc účastníků na kulturních akcích. Podívejte se na nejpodstatnější změny v opatřeních

Pondělní jednání vlády přineslo několik změn v opatřeních proti šíření koronaviru. Žáci a učitelé mohou ve všech krajích odložit roušky. Změny se dotknou také maloobchodu a kulturních akcí. Podívejte se, jaké nejpodstatnější změny nás čekají.

Od 1. července bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.

Změny se dotknou i restaurací, kde bude moci od července hrát živá hudba. Zvýší se také maximální počet návštěvníků hromadných akcí nebo například bazénů. Na koncertech, divadelních či filmových představení bude moci být ve venkovním prostředí až pět tisíc diváků, ve vnitřních prostorech dva tisíce. Tyto změny se týkají také sportovních utkání, kongresů a vzdělávacích akcí.

Změny od ode dneška týkají také karanténních opatření, kdy do karantény nemusí až plně očkované osoby po uplynutí 14 dnů od druhé dávky, u vakcíny Janssen to platí od první dávky. „Důvodem je zejména nárůst záchytu mutací koronaviru, kdy se dle klinických studií prokazuje, že ochrana po první dávce nemusí být dostatečná,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Ve službách i na kulturních, sportovních a ostatních hromadných akcích nadále platí povinnost prokazovat bezinfekčnost.

V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny schválila vláda.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky vláda, koronavirus, opatření, Plzeňský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.