Obrovským pomocníkem při kroužkování ptáků na hnízdech v korunách vysokých stromů se v posledních letech staly drony. Díky jednomu takovému průzkumnému letu se teď podařilo zjistit, že na hnízdě čápa černého v lokalitě nedaleko Staňkova na Domažlicku je jedno mládě s velkým hendikepem a zraněním, které by bez pomoci člověka zahynulo.
„Přístup na toto hnízdo čápa černého je značně komplikovaný, a tak jsme kontrolu a kroužkování mláďat pečlivě zvažovali. Navíc fotografie z dronu nám ukázaly, že jedno ze čtyř mláďat na hnízdě má evidentně nějaký zdravotní problém. Kontrola hnízda byla nakonec i nezbytně nutná,“ vysvětlil důvody riskantní operace šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.
Přímo pod hnízdo čápů se vyšplhal lezec Jiří Segeč a vzápětí zjistil, že jedno z mláďat bude třeba sundat. „Nejmenší čápě na hnízdě mělo totiž viditelně poškozené nebo poraněné pravé křídlo a bok. Jak a kdy k úrazu došlo, jsme bohužel nezjistili, ale už podle přiložených fotografií je patrné, že konec pravého křídla je dlouhodobě ochrnutý, nateklý a bez nejdůležitějších letek a peří. Navíc mládě v důsledku tohoto zdravotního problému je výrazně slabší s poraněním i na pravém boku a pánevní končetině,“ konstatoval Makoň.
Každopádně když už byl kolega Jiří Segeč nahoře u hnízda, operativně okroužkoval zbývající tři mláďata a provedl kontrolu hnízda. Nejmenší mládě se podrobilo vyšetření na veterinární klinice v Plzni a teď ho čeká léčba. Do volné přírody se asi nevrátí.
Pro používání dronu při průzkumu hnízd platí ovšem přísná pravidla. „Použití dronu ve špatný okamžik pak totiž může být zejména u ptáků velice snadno i rušivým faktorem a nebezpečnou záležitostí. Proto i my máme k používání dronu jasně stanovená pravidla a podmínky limitované výjimkou z příslušné legislativy, zejména té na ochranu zvláště chráněných druhů živočichů,“ dodal Karel Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.