Festival kutilů už klepe na dveře, hlavním lákadlem je obří křeččí kolo

Autoři | Foto Maker Fair

Festival vynálezců, inovátorů a tvůrců se podruhé vrací do Plzně. Během víkendu se může veřejnosti seznámit s nápaditými výrobky regionálních kutilů. Vše si budou moci dokonce osahat a vyzkoušet. Zájemcům truhláři ukážou, jak pracovat se dřevem i se dozví vše o 3D tisku nebo keramice. Třešničkou na dortu je podle organizátorů obrovské oheň šlehající křeččí kolo.

Festival Maker Faire má kořeny v daleké Americe, kde také před 15 lety vznikl. Postupem času se rozšířil do celého světa a také k nám do Česka. Poprvé se akce uskutečnila v Praze, kam zavítalo zhruba 10 tisíc návštěvníků. V Plzni se poprvé uskutečnil v roce 2019 a sklidil velký úspěch. Z drtivé většiny se opírá o lokální tvůrce.

„Máme také instalace, které vozíme s sebou. Příkladem je velké křeččí kolo, ve kterém lze chodit a po stisknutí tlačítka z něj šlehají plameny. Je to takový náš hlavní tahák, mohou v něm chodit dva lidé,“ říká úvodem organizátor Vojtěch Kolařík.

Na Maker Faire nebude samozřejmě ohnivá show tak dramatická, zdroj: Manster Ville


Za celou dobu navštívily festival v celé republice tisíce lidí a organizátoři se seznámili se stovkami tvůrců. „Někteří stále přemýšlí, zda je festival pro ně to pravé Je to pro nás velká výzva. Tvořit si pro sebe v garáži je sice bezvadné, ale když mají chuť to sdílet s ostatními, tak se mohou dostat k novým projektům a posunout své hobby dál a třeba si tím přivydělávat,“ vysvětluje Kolařík.

Jedním z těch, kteří se díky festivalu prezentovali poprvé byl i Jiří Praus. Svou tvorbu sice předtím sdílel na sociálních sítích, veřejně ale nikdy nevystavoval. Dnes má nadšenec do elektroniky objednávky až z Ameriky. Pro obživu to nedělá, zkrátka ho to baví a občas něco na zakázku vyrobí.

„Znám jsem především svou tvorbou originálních interaktivních hraček z mosazi. Takový top je nevadnoucí květina, kterou jsem dva roky zpátky poprvé představoval. Časem jsem se nechal přemluvit a začal je v menším měřítku vyrábět. Rád bych tady o víkendu představil různé jejich variace, interaktivní modifikace, celý proces výroby a své inovace, které jsem do toho vložil,“ vysvětluje Praus.

Mechanický tulipán reaguje na pohlazení, mění barvy a nikdy neuvadne. Zdroj: Jiří Praus


„Nechci z toho mít sériovou výrobu, je to stále ruční zakázková práce. Muži se obrací, že by do květiny rádi vložili prsten a požádali přítelkyni o ruku nebo mám zákazníka z Ameriky, který chtěl do své restaurace 20 květin a servíruje v nich pralinky. Je to zajímavé spojení,“ doplňuje s úsměvem výrobce.

Tři desítky vystavovatelů a nespočet nápadů

Organizátorům se na akci přihlásilo 30 vystavujících. Mezi nimi najdete například známé Centrum robotiky a svůj stánek zde bude mít i Techmania. Slovo dostanou tvůrci jako je Zuzana Vávrová, která se věnuje šití, Pavel Šrámek, jenž představí, jak si složit motokolo a jak zdobit sklo vysvětlí Alžběta Vachelová. Je toho ale mnohem víc. Celý seznam vystavovatelů naleznete ZDE.

Program se bude odehrávat v autobusové hale DEPO 2015 a také na nádvoří, kde bude většina workshopů. Vstupné je zdarma.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky festival, DEPO 2015, Plzeň, kutilové, výroba, řemeslo, dřevo, 3d tisk, inovace, Amerika, květiny, Česko, Praha, Pavel Šrámek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.