Řada rodin se obrací na poradny s problémy, které u nich vyvolala koronavirová krize. Na regionálních pracovištích už jsou na hranici svých kapacit. Pomocnou ruku chce proto nabídnout Západočeská univerzita v Plzni (ZČU), která si klade za cíl zlepšit duševní zdraví a pohodu dětí prostřednictvím poradenských služeb a preventivních vzdělávacích aktivit, a to přímo v prostředí základních, středních a vysokých škol. Na tříletý projekt získala univerzita grand z norských fondů.
„Veškeré aktivity projektu jsou provázané tak, aby vznikl efektivní a funkční systém preventivní podpory duševního zdraví dětí a mladistvých a abychom posílili nabízené služby v plzeňském regionu s důrazem na rozvoj zdravé, nestigmatizující společnosti,“ říká koordinátorka projektu Jana Krunclová z Informačního a poradenského centra (IPC) ZČU.
Regionální služby zaměřené na podporu duševního zdraví dětí a mladistvých a péči o jedince s duševním onemocněním jsou podle Krunclové velmi přetížené. „Rozšířením péče ve školách chceme pomoci dětem a dospívajícím a do budoucna také ulevit psychologickým poradnám,“ vysvětluje Krunclová.
Jedním z cílů tříletého projektu je také rozšíření konzultačních hodin při ZČU a celkové zefektivnění stávající poradenské a terapeutické služby psychologické poradny. Novinkou budou i nově zavedené metody jako je krizový chat nebo poradenství prostřednictvím emailové komunikace.
„Učiníme z poradny ještě více nízkoprahové zařízení ve smyslu dostupnosti a anonymity. Studentům a mladistvým také zprostředkujeme svépomocnou skupinu a podpůrnou skupinu vedenou terapeutem,“ popisuje plány koordinátorka,.
Kromě podpory samotných dětí a mladistvých chtějí rozvíjet i ucelené vzdělávání osob pracujících s dětmi a mladistvými s důrazem na prevenci v oblasti duševního zdraví a destigmatizace tématu duševního onemocnění. Právě to vnímají jako klíčové téma a vznikne i online program „Škola se zdravou duší“, jehož cílem bude šířit informace o dané problematice mezi odborníky i laiky.
„Věříme, že pomůžeme destigmatizovat téma duševního onemocnění, čímž přispějeme k včasnému záchytu duševních obtíží u dětí a mladistvých a předejdeme jejich prohlubování a gradaci,“ dodává Jana Krunclová.
Na projektu spolupracuje IPC s Krajským centrem vzdělávání a jazykovou školou a s neziskovými organizacemi Fokus Praha a Ledovec Plzeň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.