Jak si vypěstovat vlastní bylinky nebo zeleninu v městském prostředí? Na to odpoví festival Plzeň ZRAJE, který nabídne přednášky, workshopy i komentované prohlídky komunitních zahrad. Největším lákadlem bude podle pořadatelů pěstování na balkoně a na parapetu. Velkým tématem je také otázka, jak ve městě zacházet s bioodpadem.
Letos poprvé se plzeňští příznivci pěstování ve městě dočkají svého vlastního festivalu, který pro ně pořádá spolek Pěstuj prostor v komunitní zahradě Pěstírna DEPO. Celoletní festival začíná 13. června a potrvá až až do 14. září, kdy se uskuteční poslední Zahradnický (pod)večer.
„Zájem o městské pěstování se v posledních několika letech stále zvyšuje. Během “covidového roku“ stoupal ještě rychleji a vlastnoručně vypěstované zeleniny nebo bylinek na talířích řady lidí přibývá. I proto jsme se s podporou grantového programu pustili do organizace festivalu věnovaného právě tomuto fenoménu,“ vysvětluje organizátorka akce Silvie Hašlová.
Podle lektorky a odbornice na přírodní zahrady Aleny Lehmannové bude hlavním lákadlem pěstování na balkoně a na parapetu, což si může vyzkoušet naprosto každý. „Alespoň pár truhlíků za oknem si může osázet téměř každý. Nezásobí nás sice zeleninou na celý rok, ale i několik bylinek nám přinese spoustu radosti,“ říká zkušená zahradnice.
Festival městského pěstování a kompostování kromě pěstitelských rad nabídne také tipy, jak zacházet ve městě s bioodpadem. „Tato cenná surovina tvoří až 40 procent objemu našich odpadkových košů a vyhozená “do směsi“ končí téměř bez užitku ve spalovně,“ doplnila Hašlová.
Kvůli protiepidemickým opatřením je festival rozdělený na několik menších akcí. Například v neděli 13. června mohou zájemci vyrazit do prostor Pěstírny DEPO a účastnit se zahradnické měnírny, kdy si mohou mezi sebou vyměnit přebytečná semínka, sazenice nebo květníky. Vstup na tuto akci je zdarma. Mezi další akce patří Zahradnické (pod)večery, které se budou konat každé úterý od šesti hodin večer. Zde si lidé vyzkouší řadu workshopů i se dozví, jak si doma vyrobit vlastní kompost.
Na 4. září jsou v plánu exkurze a prohlídky po komunitních zahradách v Plzni a nejbližším okolí. Zájemci se podívají například do zahrady organizace Totem Doubravka, do ekozahrady v Rakové, do ovocného genového sadu v Liticích, do Recyklované zahrady nebo do První plzeňské komunitní zahrady. Více podrobnosti o datech a vstupenkách jsou na stránkách plzenzraje.cz nebo na webu spolku Pěstuj prostor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.