Proces, kdy se ve vzorcích nahrazují tělesné tekutiny a tuk tekutými plasty není nic nového. S metodou plastinace přišel německý vědec a anatom Gunther von Hagens už v roce 1977. Česká veřejnost se s těmito exponáty lidského těla mohla setkat v rámci kontroverzní výstavy Bodies. Fakulta zdravotnických studií (FZS) nyní zakoupila plastinát lidského těla a končetiny, které budou pomáhat při výuce záchranářů, fyzioterapeutů nebo sester.
Výstavu Bodies jste možná nenavštívili, ale určitě jste o ni minimálně slyšeli. Třikrát zavítala do Prahy a byla velmi populární. Ovšem budila i značné rozpaky. Kdo se ale rozhodně nebude podivovat jsou budoucí lékaři a zdravotní sestry. Díky novým pomůckám budou moci prostudovat každý detail lidského těla.
Ostatně samotná metoda plastinace vznikla právě za účelem uchování tělesných vzorků pro vzdělávání lékařů. Těla jsou polohována do realistických pozic, jsou zatvrzena plynem, teplem nebo světlem. Plastináty pak ukazují, jak se naše těla pohybují v každodenním životě i během sportovních aktivit.
Všechny anatomické vzorky pocházejí z těl dárců, kteří svá těla darovali úředním svolením ještě za svého života. Dárcovský program funguje již téměř 35 let.
Kromě těchto pomůcek disponuje fakulta také například virtuálním pitevním stolem, simulátorem EKG nebo věrnou kopií sanitního vozu. Uvnitř simulátoru se nachází reálné vybavení používané lékaři v terénu. Navíc jsou zde umístěny kamery, aby počínání studentů mohli sledovat i jejich kolegové a mohli si záznam projít a zhodnotit.
„Simulátor sanitního vozu umožňuje seznámení se s prostory, práci s pomůckami a nácvik modelových situací. Součástí sanitního vozu je pacientský prostor, který obsahuje potřebné vybavení pro poskytování přednemocniční neodkladné péče. Důležitou součástí je přenosná přístrojová technika. Kamery umístěné uvnitř sanitky umožňují sledování přímého přenosu poskytované péče uvnitř vozu, ale také rozbor modelových situací ze záznamu. Součástí vybavení sanitního vozu jsou také vybrané léky pro terapii život ohrožujících stavů a bolesti,“ dodal děkan FZS Lukáš Štich.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.