pondělí 17. května 2021 Aneta

Kryštof překvapil, ze slavného čápa s vysílačkou se po návratu ze Senegalu vyklubala samice

Všechno je jinak! Slavný čáp Kryštof, jehož cestu do afrického zimoviště a zpět do Česka jsme sledovali online díky speciální vysílačce zaznamenávající pohyb, není samec, ale samice! Podařilo se to prokázat až po návratu ze Senegalu na hnízdo do Polžic u Horšovského Týna.  

Cestou z Afriky Kryštofa (Kryštof) překonala vzdálenost 5570 kilometrů a do Polžic dorazila čápice minulý týden 13. dubna. (Podrobně jsme o tom informovali ZDE) V tu dobu ale ještě nikdo netušil, že se jedná o samici. V Polžicích však už hnízdo obhajoval lichý samec. Až do neděle čáp s vysílačkou kolem hnízda pouze kroužil. Nedařilo se mu na hnízdo usednout, a tak nocoval vždy pouze v jeho těsné blízkosti.

„Nevíme, co přesně se na lokalitě odehrálo, ale v neděli vyfotografoval pan Vít Šoltys na hnízdě v Polžicích první páření čápů bílých, přičemž dole jako samice byl právě náš „Kryštof“. Jeho fotografie potvrdila i data z vysílačky, kdy Kryštof – Kryštofa na hnízdě seděla už celou noc,“ informoval Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, jejíž experti pohyb čápa sledují od loňského léta.

Zatím to tedy vypadá tak, že Kryštof je samice Kryštofa a že zahnízdila s neznámým samcem bez ornitologického kroužku. „V neděli proběhlo první páření, a tak každým dnem by měla začít snášet a usednout na snůšku. Pokud vše dobře dopadne, tak se v Polžicích na hnízdě umístěném na veřejném osvětlení letos dočkáme mláďat a díky vysílačce, kterou má Kryštofa na zádech, budeme zase vědět o něco více, než jsme věděli doteď,“ dodal Makoň.

Kryštofa je už zkušená samice

Kryštofa je tři roky stará samice čápa bílého. Jde o vůbec prvního čápa s vysílačkou, který se ve zdraví vrátil ze zimoviště v Africe. Pochází z hnízda v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Loni v červenci dostala na záda speciální vysílačku a Karel Makoň ji na jižním Plzeňsku vypustil do volné přírody.

Původně se předpokládalo, že bude zimovat na nějaké skládce komunálního odpadu ve Španělsku. Tak to v posledních 10 letech s oblibou dělají někteří čápi kroužkovaní v Plzeňském kraji. Jenže Kryštofa pokračovala dál přes Estrecho de Gibraltar do Maroka, chvilku podél pobřeží Atlantského oceánu. Z Maroka jižně dolů na hranici Mali a Mauritánie, kterou přelétla v celé její délce až do Senegalu. A tam pobývala celou zimu.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vít Šoltys / DESOP

Štítky čáp bílý, záchranná stanice živočichů, Plzeňský, vysílačky, cesta do teplých krajin, čáp Kryštof, Kryštof se vrátil, hnízdění, samice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.