středa 1. prosince 2021 Iva

I v zimě se musí chovatelé o svá zvířata správně postarat

Nízké teploty, které momentálně sužují republiku netrápí jen lidi. Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje chovatele, aby si ohlídali, že je o zvířata ve venkovních výbězích či na pastvinách dobře postaráno. Pozor by se měli dávat i majitelé psů, neboť menší plemena se mohou snáze nachladit.

Kromě správného krmiva a přístupu k vodě musí chovatelé zabezpečit zvířatům také ochranu před nepříznivými podmínkami. Úkryt pak potřebují především čerstvě narozená mláďata, která jsou vůči teplotním extrémům velmi náchylná. V Současné době se to týká hlavně jehňat. Upozornění SVS směřuje k chovatelům hospodářských i zájmových zvířat.

„Rizika se netýkají pouze napájení a krmení. Určitá preventivní opatření jsou žádoucí také ve vztahu k ochraně zvířat před zimou. Při extrémních mrazech mohou například slepicím omrznout hřebínky, především menší plemena psů se mohou nachladit, koně, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku, by se měli ve výbězích dekovat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podle odborníků by také chovatelé měli upravit krmnou dávku tak, aby měla zvířata dostatek energie. Pozor by si měli dávat i majitelé psů, kteří své čtyřnohé miláčky venčí v ulicích města, kde jsou chodníky ošetřené solí. Problémy s tlapkami mohou mít i kočky.

„Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby se mohli osušit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost. Nesmí se zapomenout na to, že i zvířata trpí chladem a vlhkem,“ dodal závěrem mluvší SVS Petr Vorlíček.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Státní veterinární správa, zima, zvířata, chovatelé

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.