pondělí 8. března 2021 Gabriela

Premiér zvažuje povinné respirátory v obchodech a MHD, změní se také tabulka opatření

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu Sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží ta stávající. Sněmovna bude na žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února jednat ve čtvrtek. Premiér také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory. Podle ministra zdravotnictví se o tom povinnosti zatím nemluvilo, proti by ale nebyl. Dnes by také měla být hotová nová tabulka opatření systému PES.

V Plzeňském kraji je aktuálně 5 985 neuzavřených případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich má město Plzeň (1896), následuje Domažlicko (820), severní Plzeňsko (718), Tachovsko (687), Klatovsko (667), jižní Plzeňsko (622) a Rokycansko (575)

„Nastavení dalšího zpřísnění protiepidemického systému teď není na stole," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Patří do něj ale doporučení o nošení respirátorů FFP2 v dopravě, ideálně i v obchodech. Premiér Andrej Babiš ale zvažuje, zda po vzoru sousedních států nezavést v daných prostorách povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory. O povinnosti se ale podle Blatného zatím nemluvilo. Z medicínského hlediska je opodstatněné doporučit používání respirátorů zejména v nejrizikovějších situacích, kam řadí například jízdu hromadnou dopravou, uvedl.

„Neplánujeme teď ale další zpřísnění ve smyslu zákazu stýkání uvnitř rodiny, jako to mají některé země, nebo třeba toho, že by se zakazovalo občanům chodit déle než x kilometrů kolem svého domova. Nic takového nyní není na stole," dodal Blatný.

Problémem je podle premiéra fungování lyžařských středisek, o jejichž otevření za podmínek daných jednotlivými hygienickými stanicemi dnes Babiš hovořil s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Na rozdíl od něj si nemyslí, že by to bylo možné. Poznamenal, že vláda usilovala v uplynulých měsících o to, aby hygienické stanice postupovaly společně. Věc podle premiéra musí posoudit ministr zdratovnictví Jan Blatný (za ANO).

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru Německo a Rakousko zavádějí povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny státem by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

Balení 50 kusů chirurgických roušek lze v e-shopech podle srovnávače cen Heureka.cz koupit za 115 korun, jedna tak vyjde na 2,30 koruny. Cena respirátoru třídy FFP2 se pohybuje mezi sedmi a devíti korunami.

Ústřední krizový štáb podle jeho předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) dnes zadal ministerstvu průmyslu vypracovat analýzu, jaké jsou výrobní kapacity respirátorů FFP2 v Česku. „Kdybychom chtěli jít cestou, že bychom nařizovali jejich využití plošněji než teď, mělo by to vliv na dostupnost na trhu. Musíme si ověřit, že ta komodita bude dostupná," řekl. Ve státních hmotných rezervách je podle něj aktuálně 16 milionů kusů. V pátek by mohla vláda debatovat, zda a na jakých místech by bylo nařízení respirátorů vhodné, doplnil Hamáček.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. V Česku ji laboratoře potvrdily v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Nová tabulka opatření i šestý sestupeň PES

Konečná verze aktualizované tabulky opatření navázané na protiepidemický systém PES by měla být hotová během dneška. V pátek ji chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit vládě na mimořádném zasedání, řekl novinářům ve Sněmovně. 

Spoluautor výpočtu rizikového skóre PES Jan Kulveit z Oxfordské univerzity v úterý uvedl, že by se kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru měla opatření v pátém stupni upravit, aby epidemii víc brzdila. Připravit by se měl i šestý stupeň, míní.

Nová tabulka opatření protiepidemického systému by měla obsahovat možnost u některých akcí zvýšit počet diváků při předložení negativního testu na koronavirus. Netýká se to ale podle Blatného pátého, nejrizikovějšího stupně, jehož opatřeními se nyní Česko řídí.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky COVID-19, koronavirus, vlada, nouzový stav, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.