Teploty na Šumavě dnes nad ránem klesly k minus 25 stupňům Celsia. Nejnižší hodnotu meteorologové naměřili na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 25,9 stupně. Jde zatím o nejsilnější mráz současné zimy. Následující dva týdny budou podle meteorologů mrazivé. Teploty by se totiž i přes den měly držet pod nulou. Poté se ale mírně oteplí. Podle dlouhodobého výhledu počasí by mělo v příštím týdnu také spadnout nejvíce srážek.
Podobnou hodnotu jako dnes ráno na Kvildě zaznamenala také další šumavská stanice na Rokytské slati, kde bylo minus 25,3 stupně Celsia. Výrazně mrzlo také v Novohradských horách. V Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku dnes teploměr ukázal minus 24,9 stupně Celsia.
"V nižších polohách už takové hodnoty nebyly. Ale v celém kraji bylo všude minimálně minus pět stupňů Celsia," řekl Josef Slavík z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Dodal, že silné mrazy mohou být i v úterý. "Pokud bude při východu slunce jasno, dají se očekávat podobné a někde i nižší teploty než dnes," uvedl Slavík.
Nadcházejících 14 dní lze podle meteorologů očekávat spíše chladnější počasí. „Týdenní průměry nejnižších nočních teplot předpokládáme kolem minus sedmi stupňů Celsia, týdenní průměry nejvyšších denních teplot kolem minus jednoho stupně Celsia," uvedli. Od 25. ledna by pak průměr nejnižších nočních teplot měl být zhruba minus čtyři stupně, průměr nejvyšších denních teplot pak plus dva stupně.
Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 11. ledna do 7. února je minus 1,5 stupně. Nejchladněji bylo v roce 1963, kdy průměr spadl na minus 10,8 stupně. Naopak v roce 2007 se vyšplhal na plus 3,4 stupně, což je dosud nejvíce.
„Srážkově by první týden předpovědi (11.1.-17.1.) měl být nadprůměrný, další tři týdny předpovědi průměrné," dodal ČHMÚ. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek ve sledovaném období je 34 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.